Mnogo je vremena proteklo od uvođenja elektronskog dnevnika u škole do trenutka kada su roditeljima podeljeni nalozi pomoću kojih su mogli da pristupe sistemu esDnevnika.
U međuvremenu je tadašnji poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti insistirao na poštovanju zakona kako bi svi podaci učenika i roditelja bili bezbedni, pa je Ministarstvo prosvete moralo da preduzme niz koraka da bi to osiguralo.
Kako se sada dogodilo da su svi podaci iz državnog esDnevnika dostupni privatnoj firmi „Tesla softver“, koja je bila u konzorcijumu kompanija koje su pobedile na tenderu za uvođenje elektronskog dnevnika, i dalje nema odgovora.
Pomenuta firma je bila zadužena za izradu softvera za esDnevnik i taj posao joj je država platila.
Nejasno je, međutim, da li u ugovoru koji je sa njom sklopljen postoji dozvola da ona može da raspolaže podacima iz esDnevnika i da ih koristi da dalje „razrađuje“ posao, i ko joj je omogućio da svoje usluge „unapređene verzije“ elektronskog dnevnika reklamira upravo na portalu koji je državno vlasništvo.
Da cela stvar nije „čista“ ukazuje činjenica da je nakon reakcija u javnosti prestalo „iskakanje“ u esDnevniku reklame unapređene verzije i mogućnost da se preko lozinke i šifre koje su roditelji koristili za logovanje na sistem u vlasništvu Ministarstva podacima pristupa preko portala pomenute firme.
Ako je u pitanju komercijalni posao privatne kompanije, u čemu je javni interes da se reklamira na državnom sajtu, manje je važno pitanje od onoga po kom osnovu je „povlačila“ kompletne podatke iz esDnevnika.
Umesto da odgovori, Ministarstvo se od petka oglasilo sa nekoliko problematičnih tvrdnji – da se reklama „unapređene verzije“ ne odnosi na državne škole, te da nije moguće povući podatke iz esDnevnika koji je ono obezbedilo.
Nekadašnji poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka od ličnosti Rodoljub Šabić je apsolutno u pravu kada kaže da je krajnje licemerna tvrdnja da „nije u nadležnosti Ministarstva da li će i neka treća strana ponuditi mogućnost pristupa i da li će roditelji verovati u dobronamernost i pouzdanost takvog pristupa“.
Ministarstvo je dužno da objasni kako i zašto je to bilo moguće.
Ako se ima u vidu ranija izjava ministra prosvete u vezi sa tenderom za esDnevnik da „ne postoji stvar iz oblasti digitalizacije koja može da se odluči na nivou samog Ministarstva, a da ne odluči IT savet i kabinet premijerke Brnabić“, onda je pitanje o raspolaganju ličnim podacima roditelja i učenika od strane privatne firme adresirano i na njih.
Ako ne odgovore javnosti, ostaje nada da će morati da daju obrazloženje povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, koji je najavio da će celu stvar ispitati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.