Prodisali nakratko 1

Beograđani su tokom vikenda prodisali nakratko, koliko je dunuo vetrić i razgrnuo oblake guste magle, smoga i smrada. To „disanje“ je kratko trajalo jer prema najavama meteorologa, snažnijeg vetra nema na vidiku tako da ćemo po svemu sudeći ponovo udisati otrove.

A čuli smo različita objašnjenja zbog čega – od toga da zagađenja zapravo nema, već je sve to politička kampanja protiv vlasti, do da su za smrtonosan vazduh krivi sami građani jer toliko dobro žive, standard je na zavidnom nivou, pa se automobili sve više voze i jelte – zagađuju. Interesantno je da je oba ova „tumačenja“ dao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Iako ne živimo u 19. veku, navikli smo da gledamo u nebo i da nam Bog ili priroda reše sve probleme. Ako je suša, molimo se da padne kiša da usevi ne propadnu. Ako su gradonosni oblaci, jedina nam je želja da nas zaobiđu. Kad jaka kiša pada danima, molimo se da prestane i da se reke ne izliju i poplave naselja, domove i štale. A kad se magla spusti zimi, vetar nam je jedino rešenje. Zato se u Srbiji stogodišnje kiše javljaju na svakih par godina, a na pojavu zagađenja vazduha još nemamo usaglašen odgovor.

Umesto da se stvari rešavaju sistemski i da nam život ne zavisi od volje bogova kao u predcivilizacijsko vreme, krivica se uvek traži „negde tamo“. Jer, zapravo, vlast nikada nije kriva. Nizašta. Zato od predsednika i možemo u roku od 24 časa da čujemo – zagađenja nema, ja mog Vukana izvodim napolje, to je kampanja opozicije protiv mene, do visok standard građana je kriv za loš kvalitet vazduha. Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić naveo je da postoje dva najveća izvora zagađenosti – individualna ložišta i automobilski saobraćaj, sa hirurški preciznim podacima o broju ložišta i vozila. Međutim, šta je sa novcem koji se godinama izdvaja za zaštitu životne sredine, pre svega za kvalitet vazduha? Izgleda da je ispario.

Tome jasno svedoči i upozorenje Energetske zajednice (EZ) da ukoliko za dva meseca Srbija ne reaguje na njihove navode o nepoštovanju zakona i ne počne da radi na smanjenju aerozagađenja, upozoriće Savet Evropske unije, krajnjeg donosioca odluka. Prema saopštenju EZ, devet od šesnaest velikih ložišta u Srbiji emituje previše štetnih gasova. Srbija je bila u obavezi da izradi Nacionalni plan za smanjenje emisija, prvenstveno ugradnjom filtera na najvećim zagađivačima. Tu obavezu nikada nismo ispunili.

Dakle, niti nam je visoki standard kriv za zagađenje, niti nemilost Boga koji nam ne šalje vetar. Kriva je vlast koja nije u stanju da ispuni minimum ekoloških standarda i natera najveće zagađivače da ugrade filtere. Ne guši se samo Beograd, već svi veći gradovi u Srbiji. A da li ćemo na to zaboraviti kada ponovo prodišemo?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari