Posle više od deset godina od kada je zgrada Muzeja savremene umetnosti (MSUB) na Ušću bila zatvorena za javnost, rekonstrukcije i spektakularne izložbe „Čistač“ Marine Abramović, iz ove kuće su počele da stižu vesti kao iz tabloida.
„Skandalozno: raspisali konkurs pa izabrali kandidata koji se nije ni prijavio!“ piše bosanskohercegovački portal Depo uz konstataciju da kod njih nije „najgore“ i da tako biva gde caruje politika tamo gde joj mesto nije.
Ovde su nešto sofisticiraniji izlivi negodovanja. Nacionalni komitet Međunarodnog saveta muzeja – ICOM Srbija apelovao je na nadležne da povuku rešenje o imenovanju v.d. direktora MSUB, Međunarodno udruženje likovnih kritičara AICA – Sekcija Srbija izrazilo je oštar protest povodom iste stvari, kao i Asocijcija Nezavisna kulturna scena i Stručni tim MSUB, doduše, bez imena i prezimena.
Tek retki pojedinci su jasno istakli da je struka zaprepašćena ovom odlukom Vlade a ima i onih koji su postavili pitanje treba li braniti MSUB kao što je to učinila istoričarka umetnosti Jelena Vesić u svom tekstu.
Ona je podsetila da je javni konkurs upravo raspisan da bi se prekinulo v.d. stanje u toj kući i da je on od početka bio problematičan.
Još prošle godine se govorkalo da kandidati dr Zoran Erić i dr Branislav Dimitrijević „nisu privukli simpatije“ vlasti i Upravnog odbora, a da je njihov problem, navodno bio „fokus na struku, a ne na menadžment“.
Govorilo se i da su podeljene simpatije otišle na stranu kandidata dr Vladislava Šćepanovića i Slobodana Nakarade, koji su već iskusili funkciju v.d.-a.
Sredinom prošle godine Ministarstvo kulture je izašlo sa predlogom da Šćepanović bude na čelu Muzeja ali se u isto vreme, nezvanično, pojavila informacija da je za direktora viđen Viktor Kiš, osnivač festivala „Dev9t“.
Ta ideja je, govorilo se, potekla iz Saveta za kreativne industrije premijerke Ane Brnabić, koji funkcioniše pod sloganom „Srbija stvara“ mada Kiš tvrdi da on nije ni znao za konkurs.
Biće onda da mu je „nešto govorilo „da se njegov festival odvija pod sloganom „Stvaraj dalje“ i da njegovo poslednje izdanje marketinški uobliči uoči otvaranja retrospektive Marine Abramović s prigodnim programom „Devet čistača“.
U sklopu njega mladi umetnici su čitali odlomke iz memoara čuvene umetnice „Prolazim kroz zidove“.
Sličan naslov mogla bi da upotrebi i ova vlast, koju očito ne zanima ni zakon, ni struka.
Primopredaja dužnosti je već izvršena, novi v.d. je već obznanio svoje planove – da bi voleo da napravi izložbu Vladimira Veličkovića i u Muzej dovede „gerila publiku“.
Što da ne, u gerila Srbiji sve može, jer sve prolazi kroz zidove.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.