Srbija bi saradnju s Pokretom nesvrstanih trebalo da doživljava krajnje racionalno, nalazeći zlatnu sredinu između potcenjivanja, koje je poslednju deceniju karakterisalo diskurs ovdašnje elite, i romantičarskih glorifikacija, čemu teže izolacionistička desnica i krajnja levica.


Na ovaj način treba doživljavati i juče završenu ministarsku konferenciju nesvrstanih u Beogradu, koja je prethodna dva dana okupirala pažnju domaće javnosti. Taj skup će se smatrati uspešnim u onoj meri u kojoj kompanije iz Srbije u skoroj budućnosti sklope profitabilnih poslova. Jer, tehnologije nam svakako jesu zastarele u odnosu na zapadne korporacije, ali su zato usluge koje nudimo, od infrastrukture, preko zdravstva, do namenske industrije, znatno jeftinije, dok po kvalitetu ne moraju zaostajati. Zbog toga nas mogu samo radovati poruke koje su baš u intervjuima Danasu uputili Prenet Kaur, državna ministarka za spoljne poslove Indije i Marti Natalegava, šef diplomatije Indonezije. Visoki zvaničnici zemalja sa tržištima koja već uveliko doživljavaju globalni „bum“ ističu želju tesne ekonomske saradnje sa Srbijom. Nadajmo se da nećemo ispustiti tu šansu.

Važan je i resor odbrane. Pažnja koju je ministar Dragan Šutanovac ukazao ministrima spoljnih poslova Iraka i Alžira ima jasnu pozadinu – reč je o zemljama koje su najveći kupci proizvoda srpske namenske industrije, vrednosti u stotinama miliona dolara. Šutanovcu, kojeg mnogi smatraju „pro-NATO“ političarem, ne pada na pamet da beži od poslovnih odnosa s nesvrstanima sve dok je Srbija „u plusu“.

Među 118 članica Pokreta najrazličitije su zemlje, a među njima neke s najprivlačnijim tržištima na svetu. Ideološke (a, u korenu kultur-rasističke) rigidnosti u odnosu prema njima mogu nam samo štetiti. Svakako – sve dok u isto vreme predano radimo na ispunjavanju standarda za što brži ulazak u Evropsku uniju.

Očekuje se od većine članica Pokreta i nepriznavanje nezavisnosti Kosova. To je, takođe, iz ugla interesa Srbije, racionalna politika. Za razliku od spaljivanja administrativnih prelaza i sukobljavanja s NATO, što se Srbima (i Srbiji) već obija o glavu. A, ako je cena za podršku nekih zemalja u UN davanje stipendija njihovim studentima – samo napred.

Vuk Jeremić, idejni tvorac i organizator Ministarskog sastanka, ima svako pravo da bude zadovoljan. Uspeo je da u Beograd dovede 105 stranih delegacija, mnogih sa šefovima diplomatija na čelu. Oporavlja li se to Jeremić posle dva velika poraza prošle godine? Sudeći po packi povodom Kosorove, vodi Tadić računa i o tome.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari