Nedavno se na društvenim mrežama u Srbiji pojavila šala da je predsednik Aleksandar Vučić izgleda postao šef izbornog štaba koleginice iz Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović.
Povod nije ni bitan, razlog međusobnih tenzija brzo se zaboravi, suština je u tome da redovno zatezanje između Zagreba i Beograda čini se ima glavni cilj da aktuelnoj vlasti u obe države popravi rejting. Kad je teško, popularnost pada, a izbori se bliže, najlakše je uzburkati javnost i dobiti glasove na račun komšija. U Hrvatskoj su uskoro predsednički, te je upiranje prstom u večitu srpsku opasnost politički profitabilno. U Srbiji su dogodine parlamentarni izbori, pa će se Kolinda valjda setiti da „uslugu“ vrati.
Šta je povod novog zaoštravanja? Delegaciji Vojske Srbije u subotu nije dozvoljeno da uđe u Hrvatsku i prisustvuje obeležavanju dana Jasenovačkih novomučenika u tamošnjem manastiru SPC. Beograd tvrdi da je procedura prijave posete poštovana. Zagreb da nije i da je reč o provokaciji. Usledile su i očekivano oštre izjave i još očekivanije istakao se ministar odbrane Aleksandar Vulin, koji je aktuelnu vlast u Hrvatskoj nazvao sledbenicima politike Ante Pavelića. „Nema veće provokacije za zdrav razum nego zabraniti Srbima da se pomole na stratištu poklane srpske dece. Nema nazadnije politike od one koja traži opravdanje za Dom spremni i ustaške zločine“, izjavio je Vulin. „Naš narod se borio protiv okupatora koje su neki drugi dočekivali cvećem, pa bi danas da se ne sećamo svega što je bilo“, zaključio je predsednik Aleksandar Vučić.
Nisu ćutali ni predstavnici vlasti u Hrvatskoj. „Postoje jasna pravila i procedure najave prelaska državne granice, koje srpska strana nije poštovala. Zato učinjeni propust predstavlja samo još jedan primer neprimerenog postupanja Srbije u međudržavnim odnosima. Očekujem da srpska strana počne da se ponaša odgovorno jer su građani i s jedne i s druge strane siti ovakvih provokacija“, navodi se u saopštenju hrvatske predsednice. „Ovih Vulinovih 11 koji su hteli da dođu u Hrvatsku očito su zaboravili propise i međunarodno pravo. Sve ostalo je klasična vežba politikanstva i dizanja tenzija između Hrvatske i Srbije“, primetio je premijer Andrej Plenković.
Ko je u ovom slučaju u pravu i da li je to uopšte bitno? Zaboravićemo ovu priču za dan-dva, a nova će već stići. Da li „Vulinovih 11“ podsećaju na čuveni voz iscrtan freskama koji je poslan na Kosovo, a tamo nikada nije stigao?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.