Soliranje Borka Stefanovića izluđuje raštimovani orkestar DS, glasi jedan od čitalačkih komentara na sajtu Danasa povodom najnovijih saznanja našeg lista o neslaganju unutar poslaničkog kluba DS. Naravno, priča o neslaganjima među demokratama nije nova i ciklično se pojavljuje u javnosti sa manje-više istim lajtmotivima.

Tvrdi se da je Stefanović na ivici da bude isključen iz DS, a od toga ga deli samo njegova prepoznatljivost kod birača, odnosno lični rejting. Protivnici Stefanovićevog „soliranja“ smatraju da je poštenije da izađe iz stranke i bori se za svoj levi program samostalno. A simpatizeri DS sa dozom samoironije pozivaju na dostupne ankete, prema kojima se stranka vrti opasno blizu cenzusa, te da bi je još jedno cepanje samo dodatno urušilo.
Teško je unapred reći koliko bi eventualni Stefanovićev odlazak uzdrmao DS, odnosno koliko bi poslanika i funkcionera zajedno sa njim i izašlo iz stranke. Čini se da on nema podršku većina članova poslaničkog kluba DS. U svakom slučaju, ako bi došlo do promene na čelu poslaničkog kluba DS, to bi već bio jasan nagoveštaj raspleta. Jasniji nego odbijanje da se stranka izjasni o „Borkovom manifestu“, odnosno o predlogu levog ideološkog zaokreta. Zanimljivo je inače da je i aktuelni lider DS Bojan Pajtić ovih dana najavio da će DS ubrzo objaviti spisak predloga za unapređenje položaja radnika. Na skupu pod nazivom „Socijalna Evropa“ ocenio je i da je sramota što Vlada Srbije nije odredila minimalnu cenu rada, a na pitanje moderatora skupa šta misli o Stefanovićevim predlozima, nije direktno odgovorio, ali je kazao da  „u DS postoji apsolutni konsenzus oko odlaska „levlje“ i tu nema nikakve dileme“.  „Mi ćemo se zalagati da poslodavci dele profit sa zaposlenima“, izgovorio je još Pajtić, sa čime bi i Stefanović morao da se složi.
Ukoliko sve te Pajtićeve izjave nisu date za potrebu konkretnog događaja, jasno je da sledi period u DS koji bi se mogao nazvati testom iskrenosti. Ukoliko dakle nema dileme o zaokretu „levlje“, iako deo demokrata tvrdi da je Pajtiću jedina moguća pozicija slična nekadašnjem DSS, više dakle ka desnom centru, onda ostaje pitanje da li je reč o prvenstveno ličnom, a ne idejnom sukobu. Ukoliko je o prvome reč, tu, pokazuje iskustvo, pomoći nema.  Ali, ako ima još bilo kakve ideologije, onda bi političko trebalo da nadvlada nad ličnim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari