Čelnici briselske opštine Ikl našli su se svojevremeno pred dilemom: da li proširiti lokalnu saobraćajnicu na račun parka. Dodatna kolovozna traka poštedela bi vozače nerviranja, ali da bi se došlo do nje trebalo je poseći par stabala, a park smanjiti za nekoliko desetina kvadrata. Većnici su odlučili da dilemu o važnom lokalnom pitanju podele sa sugrađanima pa je održan referendum na kojem je većina odlučila: park neće biti manji ni za milimetar, niti će biti otkinuta ijedna grana. I danas se zbog te odluke znoje vozači koji voze pored parka u opštini Ikl, ali referendumska je poslednja.


Ovaj demokratski mehanizam u našim krajevima se doživljava na sasvim drugačiji način. Najnoviju stranicu balkanskom poimanju referenduma dao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. Pre nekoliko meseci on je počeo da podgreva javno mnjenje u srpskom entitetu pričom kako će se građani referendumski izjašnjavati o budućnosti Državnog suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, da bi pre nekoliko dana Narodnoj skupštini RS poslao predlog da povuče svoju odluku o raspisivanju referenduma, odluku koja je, inače, i doneta zato što ju je Dodik hteo.

Njegovo objašnjenje je da je referendum postao izlišan pošto se susreo sa visokom predstavnicom Evropske unije Ketrin Ešton, kada je dogovoren početak „strukturalnog dijaloga“ o budućnosti pravosuđa u BiH, ma šta to trebalo da znači. A verovatno ne znači ništa više od dobrog izgovora da prvi čovek RS objasni svojim sugrađanima i biračima kako treba odustati od referenduma sa kojim nikada i nije računao ozbiljno. Talasanje po narodu trebalo mu je jedino da pokaže mišiće pred političkim oponentima (ovaj put u drugom entitetu i pred predstavnicima međunarodne zajednice).

Predsednik Srpske na taj način se pokazao dobrim đakom, recimo Slobodana Miloševića, koji je raspisivao referendume kada je trebalo da u tuđim (ili možda samo svojim) očima izgleda veći, moćniji i značajniji nego što jeste. Istorijska ironija se ogleda u tome što je Milorad Dodik stasao u ozbiljnog političkog igrača baš kao najznačajniji prekodrinski oponent Slobodana Miloševića i zbog toga u omiljenog srpskog političara u zapadnim krugovima. Sada Dodo, kako ga od milošte zovu u RS, igra staru balkansku igru: priziva referendume kada mu se ćefne, iako suštinski uopšte ne haje za mišljenje naroda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari