Zakon o restituciji podigao je u Vojvodini veliku prašinu, pre svega zbog člana kojim se reguliše da se imovina neće vraćati pripadnicima okupacionih snaga u periodu od 1941. do 1945. godine i njihovim naslednicima. To je uvođenje principa kolektivne krivice, ocenili su Mađari u zemlji i van nje, i svi oni koje bi eventualno oštrica principa kolektivne krivice mogla okrznuti, ali i evropski usmereni građani koji smatraju da je ovo veliki pravni autogol Srbije. U Savezu vojvođanskih Mađara se očekivalo da predsednik Tadić kao osvedočeni Evropejac neće potpisati ovaj zakon, ali je on to učinio. Onima koji se osećaju oštećenima ostaje institut žalbe. Prema onom što se sada čuje, biće dosta onih koji će se žaliti ovdašnjim pravosudnim institucijama, ali i evropskim.


Uporedo s tim, komplikuje se pitanje statusa Srbije na putu ka EU, budući da je Mađarska najavila oštro protivljenje prijemu Srbije, sve dok ne izmene sporne odredbe. Autori zakona tvrde da nije reč o kolektivnoj krivici, već da se prosto mora znati gde je ko bio, i da se ne može dozvoliti vraćanje imovine fašistima i okupatorima. U Zakonu, međutim, baš i nije precizirano kako će se dokazivati ko je okupator i njegov naslednik; to je više ostavljeno osumnjičenima – oni će morati da dokazuju svoju nevinost. Ali, teško da može postojati institucija koja bi izdavala takve indulgencije, a još teže je sve one koji su bili prisilno mobilisani u mađarsku odnosno nemačku vojsku tokom Drugog svetskog rata optužiti da su okupatori.

Bilo kako bilo, Srbija ponovo iskušava svoj evropski put. Mađari su već rekli šta misle, a Nemci – pre svega Podunavske Švabe čije je temeljno udruženje osnovano u Vašingtonu – čekaju da vide zakon u Službenom listu Srbije, a potom će u Americi pokrenuti kampanju protiv ovakvog zakona.

Možda je preterano reći, ali ako se zaista zakon ne izmeni, i ako Mađari ostanu pri stavu da se Srbiji blokira put ka Evropi, slaviće samo ovdašnji ekstremisti. Oni već sada na raznim forumima podržavaju Mađarsku u toj nameri: To, majstori! Ne dajte da nas Evropa pokori – poručuju srpski antievropljani!

Da je restitucija vraški komplikovano pitanje, znalo se svih ovih godina otkako je ono na dnevnom redu. Zaista nije lako pronaći pravična, evropski prihvatljiva i za državu ostvariva rešenja ovog problema. Zato se od njega i bežalo toliko vremena, ali to vreme, očito, nije iskorišćeno da se postigne koliko-toliko prihvatljiv dogovor između svih društvenih grupa involviranih u ovaj istorijski problem. I nezadovoljstvo vojvođanskih manjinaca od kojih se očekuje da budu lojalni građani Srbije, trebalo bi da bude vrlo ozbiljno shvaćeno među srpskim zakonodavcima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari