Rizična taktika socijalno ugroženih poštara 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

Obustava rada zaposlenih u Javnom preduzeću “Pošta Srbije” traje već 17 dana. Dok direktor tog preduzeća Zoran Đorđević ističe da će “svi zahtevi radnika biti ispunjeni” i da očekuje da protest bude prekinut, poštari koji u njemu učestvuju poručuju da njihov osnovni zahtev povećanje plata za 30 odsto nije usvojen i ističu da su zarad tog cilja spremni da u štrajku istraju do kraja.

Zaposleni u “Pošti Srbije” u protestu, zahtevaju povećanje plata za najmanje 30 odsto i zapošljavanje novih radnika.

Sa druge strane, poslovodstvo je istakao da će povećanje plata biti ostvareno bonusima koji će zavisiti od učinka, a da će za posao koji su i dosad obavljali, zaposleni zaraditi po 10.000 do 15.000 dinara odnosno oko 30 odsto više, uz mogućnost da, ukoliko žele, rade i van radnog vremena i zarade još novca.

Mizerne plate poštara

Takva ponuda je dodatno isprovocirala poštare u obustavi rada jer oni žele da im se poveća lični dohodak a ne da se uvode norme kako bi zaradili više kroz bonus.

Plate poštara u ovom trenutku iznose svega oko 45.000 do 50.000 dinara što je niže od iznosa minimalne potrošačke korpe u Srbiji.

Taj podatak najbolje ilustruje da su plate zaposlenih u tom preduzeću mizerne a njihova obustava rada socijalno opravdana.

Potpuno je neodgovorno da Vlada Srbije koja izdvaja značajna sredstva za subvencije privatnim investitorima i obezbeđuje im niske poreske stope na profit na drugoj strani bedno plaća zaposlene u Pošti kojima je poslodavac.

Takođe, odbijanje Vlade da ispuni zahteve poštara predstavlja i čin neodgovornosti prema građanima jer zbog štrajka isporuka pošiljaka već kasni a ugrožena je i distribucija računa za komunalne usluge.

Ni malo ne čudi što su se zaposleni u Pošti odlučili na spontanu obustavu rada jer je očigledno da je egzistencija njihovih porodica, zbog niskih zarada, veoma ugrožena u uslovima ekonomske krize i viskog procenta inflacije.

Rizična taktika socijalno ugroženih poštara 2
Pošiljke čekaju u Novom Sadu, foto: Privatna arhiva

Ono što radnicima koji protestuju ne ide u prilog je to što poslodavac može da ih pozove na odgovornost zbog toga što obustava rada nije organizovana shodno zakonskim rešenjima.

Međutim, prednost ovakve štrajkačke taktike je to što ne postoji formalni organizator te poslodavac ne može da se nakon okončanja protesta obračunava sa njegovim predvodnicima.

Ono što je važno naglasiti je da je protest poštara pravedan i shodno tome neprihvatljivo je eventualno sankcionisanje učesnika od strane poslovodstva a potpuno osnovan zahtev za povećanjem plata odmah treba usvojiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari