Dalje!, zapovedao je portparol Kliničkog centra Niš kad god mu nije odgovaralo novinarsko zapitkivanje o „nezgodnim“ temama na prekjučerašnjoj, prvoj konferenciji za medije te ustanove od početka epidemije.
Novinari su ostali uskraćeni za odgovore na neka važna pitanja, među kojima i na ono krucijalno – koliko je ljudi do sada preminulo u kovid objektima KC. Ali je zato deo njih optužen za „konstantno širenje dezinformacija i spekulacija“.
Iako je novi Klinički centar aktuelna vlast predstavila kao „jedan od najboljih na Balkanu“, a i u starom delu KC ima dosta prostora, prvi susret sa novinarima organizovan je u dvorištu starog KC, ispred zgrade u kojoj je sedište uprave.
I za haotičnu organizaciju, gužvu i odsustvo socijalne distance, agilni portparol KC okrivio je novinare, koji, kako je rekao, „treba sami da naprave red“.
Izvesno je da je takva pres-konferencija bila dobra ilustracija stanja u ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja od početka epidemije prećutkuje važne informacije, a sopstvene propuste u radu ne priznaje.
Stoga su građani do sada zvanično i mogli da čuju samo šture podatke o broju hospitalizovanih pacijenata kod kojih je potvrđen virus ili agitpropovske tvrdnje zvaničnika KC da „sve dobro funkcioniše“.
Da nije „šačice“ profesionalnih medija, oni ne bi znali za niz organizacionih i drugih problema – od nedostatka opreme, kadrova ili testova, preko mešanja pozitivnih i nezaraženih pacijenata, što je ocenjeno kao jedan od najvećih propusta koji je navodno uticao na povećanje broja obolelih i umrlih, pa do grešaka u zbrinjavanju kovid pacijenata, na šta je potencijalno ukazala i prijava za navodno nesavesno lečenje Miodraga Lazića, preminulog ratnog hirurga i direktora Urgentnog centra KC.
Osim ukoliko se, kojim slučajem, na sopstvenoj koži ne uvere u to.
Ukoliko, dakle, „donosioci odluka“, pa bili oni i na nivou jednog KC, koji doduše potencijalno zbrinjava dva i po miliona ljudi, nisu spremni da saopšte pravovremene, potpune i istinite informacije, ma kakve one bile, „džaba“ konferencije za novinare.
Profesionalni mediji će i dalje morati prioritetno da se oslanjaju na dragocene nezvanične izvore, pacijente ili porodice žrtava korone, spremne da informacije koje dostavljaju potkrepe dokazima.
Ako ovaj KC, ili bilo koja druga zdravstvena ustanova u Srbiji, nije spremna da govori o problemima, koji se inače često „vide sa Meseca“, ili propustima u radu, koji se na koncu ne mogu sakriti, neće biti njihovog rešavanja na korist građana, kojima su dužne da pruže najkvalitetniju moguću uslugu, pa i u vreme epidemije.
Ogledalo će biti krivo što je lice ružno, a svima nama i dalje neće biti bolje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.