Kada Aleksandar Vulin izjavi da Brisel nije postavio kao dalji uslov evrointegracija trajni ostanak deset ili 15 hiljada izbeglica sa Bliskog istoka u Srbiji, to spada u domen zamene teza. I to zamene, koja nije daleko od njegovih nekadašnjih prvih javnih istupa po kojima je bio zapažen, poput onog da demonstrante protiv Miloševića usred januara nije moguće tući toplom vodom iz policijskog vodenog topa, nego samo hladnom.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

U ovom slučaju efekat hladnog tuša na javno mnjenje je izostao, ali ne i potreba da se Srbija na pravi i dobar način suoči sa realnošću u evropskoj izbegličkoj krizi. Pri tome niko ne spori da je vlast, odnosno Vlada Srbije učinila mnogo toga pozitivnog i humanog, i to pre svega usmeravajući javno mnjenje u pravcu pomoći i ljudskog tretmana nevoljnika na „Balkanskoj ruti“.

Međutim, već je u avgustu bilo jasno – kada je ministarka Jadranka Joksimović potvrdila da je Unija tražila od Beograda u sklopu poglavlja 24 dodatno i plan za migrante – da je izbeglička kriza uključena u pitanje evrointegracija. Da se i ne pominje što je izveštaj o proširenju EU, a time i eventualno otvaranje prvih poglavlja, odloženo za novembar, upravo zbog dogovora sa Ankarom u vezi s migrantima. A tumačenje, koje je obaveze preuzela Srbija, na samitu EU i Zapadnog Balkana 25. oktobra, u Vulinovoj interpretaciji, svodi se na manipulaciju rečju „trajni“. Odnosno, ministar bi trebalo građanima da predoči da je reč o najmanje zimskom periodu, a možda i dužem, jer ukoliko Vlada želi da nastavi sa pozitivnim pristupom, vrlo je važno da zadrži kredibilitet i da njeni čelnici ne daju kontradiktorne izjave od dana do dana.

Samo, pitanje je kako taj kredibilitet održati sa političarima koji su karijere gradili u vreme direktnog medijskog laganja, gde je smanjivanje broja u cilju umirenja javnosti bio njihov glavni politički doprinos. Iz tog njihovog vremena ostale su pošalice o „šačici slučajnih prolaznika“ za proteste opozicije i slično. Dakle, ukoliko su objavljeni zaključci samita da se tokom zime očekuje priliv od sto hiljada izbeglica, da će u Grčkoj ostati oko 50 hiljada, da vlasti u Srbiji očekuju da će zbrinuti 12 hiljada ljudi, ali da bi realno taj broj mogao da bude i dvostruko veći, onda treba imati jasan i dobar plan i smeštaja, ali i medijskog nastupa, u kome ne bi trebalo potcenjivati inteligenciju građana Srbije.

I lepo objasniti šta su tačno obaveze i kako će biti sprovedene. Inače će ideje koje zastupa Nenad Popović i SNP o potrebi izgradnji zida, garnirane zastrašivanjem da većinu izbeglica čine vojno sposobni muškarci, imati dodatno jači efekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari