Mada mediji bruje o novom slabljenju Demokratske stranke, nakon što je Borislav Stefanović i zvanično istupio iz njenih redova, ovaj dugo najavljivani i očekivani politički događaj predstavlja novu šansu za one koji su ostali sa Bojanom Pajtićem. Nezapaženo, ali Stefanovićeva najava osnivanja Levice Srbije poklopila se sa kratkim obaveštenjem redakcijama da se Informativna služba DS nalazi na novoj adresi.

Međutim, to nije nova adresa, nego sedište početka uspona DS, odakle je Zoran Đinđić preuzevši stranku otvorio njena vrata za druge opozicione stranke. I sa čijih su prozora on, Vuk Drašković i Vesna Pešić pre 19 godina držali govore na improvizovanom mitingu. Tada su se ljudi masovno okupili po najvećoj kiši i najgoroj hladnoći i zviždali bez prestanka Slobodanu Miloševiću duže od deset minuta, njemu kome se tada činilo da je godinu dana posle Dejtona potpuno konsolidovao svoju vlast.

Zato, iako se nekome selidba iz elitne Krunske u skučene Terazije može činiti kao znak opadanja, to je zapravo nova nada za DS. Jer, sa Stefanovićevim odlaskom i socijaldemokratskom izbornom platformom Pajtić ima mnogo čistiju situaciju sa kojom može da izađe pred svoje razočarane birače. I verovatno je to lakši posao od prikupljanja potpisa za registraciju, dizanja infrastrukture lokalnih odbora, i privlačenja glasačkog tela, kakav čeka Stefanovićevu Levicu Srbije. Sam Stefanović doduše računa na efekat novih lica, kakav se dogodio sa koalicijom Most u Hrvatskoj, ali izvestan problem u tom profilu može biti i to što on uopšte nije novo lice, i što ništa manje nije simbol vlasti Borisa Tadića nego recimo Vuk Jeremić.

I tu Pajtić ima taktičku prednost pošto može da igra i na kartu lojalnosti – da su iz DS izašli svi oni za čije lične ambicije je ona bila pretesna. S tim što kakav god da rezultat zabeleži na prolećnim izborima, i uprkos silnim nalazima da im se rejting vrti oko cenzusa, Pajtić ima jednu poziciju koja mu sigurno neće izmaći. A to je mesto glavne opozicije, bez obzira na broj mandata, a dugoročno to nije mala stvar. Jer, to mesto se ne dobija samo pukim sedenjem u parlamentu, nego i akcijom. Pajtić je, možda iznenađujuće, pokazao da ume i da bude opozicionar – potezi poput pozivanje posmatrača EU na izbore zbog velikog pritiska vlasti – pokazuju da on ume da radi i u opoziciji. Stefanović je, razume se, morao da zadrži mandat u parlamentu, iako mu neki spočitavaju da mu je to loš potez iz prostog političkog razloga – da bi imao jaču početnu promociju. Uostalom, tako su i naprednjaci uradili 2008. Ali, napadima na Pajtića on neće dobiti mnogo sem kritika da tajno igra za vlast. I sa te strane dakle DS sada stoji bolje nego u vreme „Borkovog soliranja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari