U osvit 20. godišnjice dejtonskog mirovnog sporazuma, odlazak premijera i ministara Vlade Srbije na zajedničku sednicu sa članovima ministarskog Saveta BiH predstavlja veliki simbolični gest. Tim možda veći zbog političke prošlosti srpskog premijera, koji se napokon, i u večernjem TV gostovanju, pred Bakirom Izetbegovićem, jasno ogradio od svojih esktremističkih izjava 90-ih godina. I još značajniji zbog toga što su zajedničke sednice sa Vladom RS redovna praksa, dok je ovo, kako se tvrdi, još od dolaska Ejupa Ganića kod Slobodana Miloševića, prvi događaj sa BiH vlastima ovog nivoa. I sa neuporedivo spektakularnijom medijskom propraćenošću.

Ima onih koji u svakom simboličnom gestu postavljaju pitanje iskrenosti, ali treba znati da je takva kategorija u međunarodnim odnosima, vrlo relativna stvar. Uostalom, Vučić je posalo poruku da su odnosi Srba i Bošnjaka ključ mira na Balkanu, istu koju je izrekao letos u TV duelu sa Edi Ramom, a to je da najveći balkanski bezbednosni izazov nisu, kako se misli, srpsko-albanski odnosi.

I jasno naveo da poštuje Dodika, ali da Beograd vodi politiku „punog poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH“. To se u trenutku, kada je u Beogradu netom utihnula polemika oko političkih stavova predsednika SANU Vladana Kostića o odustajanju od Kosova i okretanju RS, može smatrati izričitim signalom. Budući da se u Banjaluci najavljuje za 15. novembar referendum o pravosudnim institucijama centralne vlasti, Vučićeve poruke imaju određenu težinu. Kao što je naš list objavio, reč je o pokušaju odvraćanja od referenduma, što nije prošlo bez Dodikove reakcije da Vlada Srbije nema u Savetu ministara BiH ravnopravnog partnera, pošto samo entiteti imaju vlade.

U bezbednosnom smislu, mada Vučić išao u šetnju Baš čaršijom – uostalom rat je bio ne tako davno, kada je on kao mladi novinar radio na televiziji na Palama – poseta Sarajevu smatra se i nekom vrstom ispravljanja utiska sa letošnjeg kamenovanja u Srebrenici. Koliko 11. novembra najavljeno je da će Vučić ponovo posetiti i Srebrenicu, pa će se već i tu proveriti efekat gesta u Sarajevu. Očekuje se i dolazak predsedavajućeg Saveta ministara BiH Denisa Zvizdića do kraja godine u Beograd, i nastavak priče o velikim projektima železničkog i drumskog povezivanja koje namerava da finansira EU.

Srbija je učinila dobar korak, ali ne treba biti prevelik optimista, jer i dalje su pomenuti projekti u drugom planu priče o ratu i miru, a posebno i o ruskom oružju. Stoga, ne treba meriti koliko je ko iskoračio, nego se truditi da kretanje ostane u pravcu mira i ponavljati da je i najgori mir bolji od svakog rata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari