Saša protiv fantoma 1

Zaštitnik građana Saša Janković obelodanio je da Ministarstvo unutrašnjih poslova ni posle isteka dodatnog roka nije postupilo po njegovim preporukama za otklanjanje nedostataka u radu tog organa u slučaju Savamala.

Zatim i da ombudsmana nije obavestilo o razlogu zbog koga ne može da ih izvrši, čime je prekršilo izričitu zakonom propisanu obavezu. Uzgred je pomenuta moguća tužba ministra policije protiv nedeljnika NIN, koji je ministra policije označio kao najodgovornijeg za to što policija u Savamali nije radila svoj posao – štitila bezbednost građana i imovine.
Promptno je odgovorila državna sekretarka MUP-a Jana LJubičić, koja je u prvi plan stavila to što kao Janković, „na najgori način i suprotno Ustavu i zakonima Srbije, osporava ljudsko i zagarantovano pravo ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića da zatraži pravdu na sudu, zbog grubih laži i neistina koje su iznete“ u NIN-u. Naravno, ni rečju nije pomenula zakonske obaveze MUP-a u ovom slučaju, na šta je već narednog dana Janković i upozorio, dodajući da u ovom slučaju „politička volja ima primat nad vladavinom prava“.
Slučaj Savamala se pokazao kao čvorišni za odnos vlasti i nezavisnih organa. Odnosno, pokazao je po ko zna koji put da svaka vlast uvek želi više vlasti nego što joj pripada, takoreći, alava je na vlast i da kontroliše svaki segment rada u državi – i sudstvo (koje je treća grana vlasti) i nezavisna tela. Iako je sudstvo nezavisno, vlast je sve učinila da mu otme pare i na taj način učini zavisnim od izvršne vlasti. Zašto je toliko bitan slučaj Savamala?
Zato što je neko, a to svakako ne može niko od građana Srbije, naredio policiji da ne interveniše sporne noći 25. aprila i zaštiti građane od maltretiranja organizovane kriminalne grupe naoružanih fantoma sa bejzbol palicama i spreči fantome da bagerima sruše privatne objekte. Uviđaj je policija na jedvite jade obavila, tužilaštvo se nevoljno uključilo tek posle pritiska javnosti, a premijer je dao presudu – kriv je vrh gradske vlasti. I od tada ništa.
Predmet stoji u nekoj fioci tužilaštva ili policije i čeka da bude zaboravljen. U međuvremenu, nekoliko desetina hiljada građana je protestovalo, ali očito uzalud, pošto je sasvim jasno kako je organizovan sistem vlasti u državi, odnosno ko ga kontroliše i zašto će ovaj slučaj ostati nerešen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari