Savamalasko zataškavanje 1

Čitavih 14 meseci bilo je potrebno policiji da dostavi Tužilaštvu izveštaj o protivzakonitom rušenju 12 privatnih objekata u Savamali.

Bile su potrebne brojne urgencije Višeg javnog tužilaštva, višemesečni masovni protesti desetina hiljada Beograđana, pritisak javnosti i na kraju rezolucija u Evropskom parlamentu kojom se traži rešenje slučaja Savamala i to sve da bi policija radila svoj posao. Uostalom, policija se u ovom slučaju nije istakla. Potpuno je razumljivo i zašto. Jer je imala vrlo aktivnu ulogu u dešavanjima u Hercegovačkoj u noći 24. i 25. aprila 2016. Sudeći po istrazi Zaštitnika građana, policiju su sporne noći zvali i tražili pomoć uspaničeni građani, ali ih je policija svesno preusmeravala na komunalnu policiju, koja ih je opet vraćala na policiju. Na kraju – pomoć nisu dobili.

Tadašnji premijer je rekao da je za rušenje odgovoran vrh gradske vlasti, ali do danas nije preduzeo ništa da se slučaj efikasno reši. Kao ni ministar policije, uostalom, izgovarajući se procedurama i već okoštalom frazetinom – „istraga je u toku“ i „pustimo državne organe da urade svoj posao“. U međuvremenu, policija je na sve moguće načine sprečavala tužilaštvo da istragu pokrene sa mrtve tačke, odnosno, aktivno je zataškavala slučaj, mada je iz razgovora dežurnog policije sve jasno.

– Šefe, Bilja, samo jedna pomoć. Ovo što mi Ivana javila, ovaj što je vezan dole… Zove Komunalnu, odbili su ga. Je l’ ništa da mu ne dajemo, ništa?

– Šef: Pa ništa.

Na kraju policija nije odolela da kaže da je poslala izveštaj tužilaštvu „povodom svih zahteva ovog tužilaštva u vezi sa slučajem rušenja nelegalnih objekata u Hercegovačkoj ulici“. Ispada da je za MUP fantomsko rušenje bagerima zapravo bilo skroz legalno! Iz njihove perspektive i jeste, jer je policija u tom lancu zataškavanja imala vrlo važnu ulogu. Da ne izađe na teren i ne pomogne građanima u susretu sa fantomima. A to nije ono za šta građani Srbije plaćaju policiju.

Ni tužilaštvo se nije istaklo, jer na brojna novinarska pitanja o tome da li su pokrenuli postupak protiv odgovornih u MUP-u za kočenje istrage nisu želeli da odgovore. Naravno, videćemo kako će „državni“ organi da urade svoj posao, ali ako je suditi po izveštaju policije, teško da će se do počinilaca ikada doći, mada je parking sa kojeg su uzeti bageri za rušenje u sklopu projekta Beograd na vodi. Naredbodavce je iovako imenovao tadašnji premijer.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari