Radnik beogradskog Javnog komunalnog preduzeća „Gradska čistoća“ Bogosav Nešović, predsednik podružnice Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ u toj firmi, dobio je otkaz zbog, kako tvrdi njegova sindikalna centrala, toga što je obavestio gradonačelnika Beograda o pritiscima poslovodstva na zaposlene.
„Sloga“ tvrdi da je drugi razlog zbog koga je Nešović otpušten taj što je sindikalnu organizaciju blisku vlastima u „Gradskoj čistoći“ preveo u njene redove. Naime, otkaz je dobio istog dana kada su nadležni u toj firmi saznali za to.
Nešović je kao uzbunjivač obavestio gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića da direktor „Gradske čistoće“ Marko Popadić pod pretnjom otkazom zahteva od radnika da skupljaju sigurne glasove za SNS. Nešović tvrdi da Popadić zajedno sa predsednicom Zajednice sindikata Srbije i odbornicom Srpske napredne stranke u Skupštini grada Beograda, Mirom Bastom, primorava radnike da idu na mitinge SNS i Aleksandra Vučića a sve pod pretnjom uz stalno kažnjavanje svih koji se pobune protiv takve prakse.
Nešović inače nije prvi radnički tribun koji je otpušten zbog svojih sindikalnih aktivnosti. Bilo je sličnih slučajeva – šef sindikata u jednom privatnom preduzeću je svojevremeno dobio otkaz a njegova supruga, zaposlena u istoj firmi, premeštena na radno mesto čistačice a posle toga na rad u kamenolomu.
U jednom drugom privatnom preduzeću sa stranim kapitalom predsednica sindikata je dobila otkaz jer nije želela da bude kažnjena zbog svoje sindikalne aktivnosti prebacivanjem da radi kao higijeničarka na smetlištu.
Svi ti primeri govore o tome da je aktuelni Zakon o radu pravljen tako da maksimalno štiti poslodavca a radnike u potpunosti ostavlja nezaštićenim. Ono što je još pogubnije jeste da poslodavac bez bilo kakvih problema može da otpusti radnika već da mu je isto tako lako da to učini i sa sindikalnim predstavnicima koji zastupaju interese zaposlenih.
Postavlja se logično pitanje, ako sindikalci nisu zaštićeni od strogih kaznenih mera poslodavca, šta će njih motivisati da se bave zaštitom radničkih prava i sprečiti da ne bodu poslušnici poslodavaca? Potpuno je jasno da je pod terminom „nepoštovanje radne discipline“ u radnom zakonodavstvu obuhvaćeno sve i svašta što omogućava lako otpuštanje radnika. Primeri iz prakse pokazuju da to podjednako zloupotrebljavaju kako privatni poslodavci tako i država kad je u toj ulozi. Shodno tome, potrebno je izmeniti restriktivni Zakon o radu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.