Nedavni napad na grčku amabasadu i paljenje Ambasade SAD februara prošle godine, iako naizgled slični, u suštini su potpuno različiti. Najpre, posledice su različite – u napadu na Ambasadu Grčke u Beogradu nije niko stradao, dok je prilikom paljenja američke, jedna osoba poginula u požaru.
Grčku ambasadu su napali planski petorica anarhista, dok je američka ambasada stradala posle velikog protesta, zbog proglašenja nezavisnosti Kosova. Te noći stradao je centar grada i niz drugih ambasada. Zbog različitog pravnog kvalifikovanja ovih dela, anarhistima optuženim za međunarodni terorizam, preti viša zatvorska kazna u odnosu na one koji su palili američku ambasadu. Inače, kvalifikacija krivičnog dela zavisi od namere i motiva počinioca krivičnog dela.
Slučaj napada na ambasadu Grčke, okvalifikovan je kao međunarodni terorizam, jer su, između ostalog, postojali politički ciljevi organizovanog napada anarhista, a ujedno je upućena i pretnja da će doći do novih napada, ukoliko se ne ispuni politički zahtev da se pusti na slobodu zatvorenik iz Grčke.
Anarhistima koji su optuženi za međunarodni terorizam, zbog bacanja molotovljevih koktela na grčku amabasadu, ako ih sud proglasi krivim, preti kazna od tri do 15 godina zatvora. Da je prilikom tog napada neko poginuo kazna bi bila od pet do 15 godina, dok bi u slučaju umišljajnog ubistva bila zaprećena najviša kazna – od 35 do 40 godina zatvora.
Za razliku od slučaja petorice anarhista, slučaj paljenje Ambasade SAD je okvalifikovan kao ugrožavanje opšte sigurnosti. Za ovo krivično delo je predviđena kazna od jedne do osam godina zatvora, a ukoliko je došlo do nečije smrti, kao u slučaju američke ambasade, predviđena je kazna od dve do 12 godina.
Pitanje kvalifikacije je pravno pitanje. Uostalom, kvalifikacija može i tokom procesa da se promeni. Tužilac najčešće kreće od najteže kvalifikacije, da bi ona bila kasnije ublažena.
Ma koliko naizgled slični, ono što ove slučajeve razlikuje je postojanje, odnosno odsustvo političke volje. Mi ni danas ne znamo identitet maskiranih osoba koje su u februaru zapalile američku i oštetile niz drugih ambasada u Beogradu, a ujedno su uništili i centar grada. Ne zna se ni ko je prijavio protest februara prošle godine, mada se šuška da je to zapravo urađeno u državnoj organizaciji. Nismo saznali ni zašto policija nije reagovala i zaštitila inostrane ambasade već su se povukli i dopustili masi da divlja. Uostalom, dosad je optužena samo jedna osoba za paljenje te ambasade.
Većina političara, i nekadašnjih i sadašnjih, pozicionih ili opozicionih, ima trajnu amneziju o događajima iz februara prošle godine, što je očigledno posledica dugo željenog političkog jedinstva – da se sve to ostavi i zaboravi.
U slučaju grčke ambasade policija je bila ekspresno brza i pronašla osumnjičene. To je bilo politički prihvatljivo i poželjno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.