Prema istraživanju Galupa, sprovedenog u 42 zemlje 2009. godine, Srbija je, zajedno s Pakistanom, delila prvo mesto na listi država čija javnost iskazuje negativne stavove prema SAD. Te godine je svet generalno imao bolje mišljenje o najvećoj svetskoj sili, jer se u Belu kuću „uselio“ tada popularan Barak Obama, od koga je očekivano da Vašington okrene u pravcu potpuno drugačijem od njegovog prethodnika Džordža Buša. Ali Srbija i Pakistan su išli kontra sveta pa je u tim zemljama mržnja prema SAD porasla za 18 i 13 odsto.


Koju godinu kasnije, rezultat je bio delimično drugačiji. Pakistan je, opet prema Galupovom istraživanju i 2013. bio na prvom mestu, ali je Srbija „pala“ na 10. Tada je istraživanje sprovedeno u 130 zemalja. U Pakistanu je 80 odsto građana imalo negativno mišljenje o SAD, u Srbiji 57 odsto, najviše među državama bivše Jugoslavije. Zanimljivo da je tik ispred Srbije na devetom mestu mržnje prema SAD bila „bratska“ Grčka. Zašto Pakistanci mrze Ameriku lako je zaključiti, a istraživači su u svojoj analizi primetili da građani Srbije „mrze“ SAD zato što je Vašington „progurao“ nezavisnost Kosova. Primetili su, ipak, da se situacija značajno popravila i da pada procenat onih koji imaju negativan stav o „zemlji slobode“ .

Šta bi danas pokazali rezultati? Mržnja ne samo prema SAD već i Zapadu u Srbiji je sigurno i dalje široko rasprostranjena. Bez obzira na zvanično proklamovanu politiku približavanja EU i saradnje sa svima, „obični“ građani Srbije i dalje gaje izrazito nepoverenje prema većini zapadnih država, a posebno prema SAD, što se može tumačiti opšte prihvaćenom tvrdnjom da je Vašington devedesetih bio uvek na strani „neprijatelja“ Srbije. Ali, bez saradnje i dobrih odnosa sa Amerikom se ne može, te će premijer Srbije Aleksandar Vučić tokom predstojeće posete SAD pokušati da poboljša i političke i ekonomske odnose dve zemlje.

Nagovešteno i dugo očekivano uspostavljanje direktnih avio letova između Srbije i SAD, kao i Vučićeva najava da će prihvatiti sugestiju Vašingtona da smanji zavisnost od ruskog gasa, tako što će se pridružiti gasovodu koji ima američku podršku i koji će sprovesti gas iz Azerbejdžana, pokazuju da se od predstojeće posete može mnogo očekivati. Ali, ne treba preterivati ni u čemu, pa ni u očekivanju od Vučićevog susreta sa američkim potpredsednikom Bajdenom i ostalim zvaničnicima. Jer, na koji god se gasovod prikačimo i čiji god gas da kupimo, mi ćemo morati da ga platimo. A to ne važi samo za gas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari