Od starta je bilo jasno da je naredba ministra odbrane Gašića upućena brigadnom generalu Bandiću za angažovanje vojnog helikoptera, kojim bi bilo izvršeno prebacivanje životno ugrožene bebe iz Novog Pazara u Beograd 13. marta, urađena mimo propisane procedure. Ona nalaže da kabinet ministra odbrane prvo pozove Generalštab i da se zatim odatle operativno deluje. Upravo o tome je u svojoj izjavi govorio i general Rajko Živak, komandant RV i PVO.

On je naveo da je Bandiću, kada ga je ovaj nazvao da mu prenese naredbu ministra, rekao da se „ponovo izdaju zadaci suprotno važećim procedurama“, ali i mnogo važnije – da nema uslova za obavljanje tog zadatka pošto je reč o noćnom letu i da helikopter ne bi imao gde da sleti. Još važnije – posada nije bila obučena da koristi uređaj za noćno navođenje letelice. Treba podsetiti i da je policijska helikopterska jedinica prethodno odbila isti zadatak.

Ono što je u ovom slučaju bitno jeste da su naređenja izdavana usmeno. Dakle, nema pisanog traga o angažovanju helikoptera, upravo zbog hitnosti situacije, pa bi to moglo da znači da bi bilo koji političar na vlasti mogao da angažuje helikopter. Šokantno je i da su svi u komandnom lancu vojske pristali da učestvuju u kršenju vojnih pravila. Skoro da bi moglo da se postavi pitanje – da li je usmena naredba političara, pa ma on bio i ministar odbrane, izvršna za generale i dalje niže po hijerarhiji. Pritom, načelnik Generalštaba Diković je u ovom komandnom lancu zaobiđen! Da li je slučajno ili namerno izabrano da Diković ne bude ni obavešten, čak ni od svojih kolega generala, o izvođenju operacije spasavanja bebe, neka utvrđuju istrage. Jer ministar je zvao Bandića na mobilni, a ovaj generala Živaka, i tako dalje, do posade helikoptera.

Funkcionisanje vojnog sistema se zasniva na hijerarhiji i na procedurama. Kada se prekrše, stvari krenu naopako. Ipak, komisija koju je formirao načelnik Generalštaba predložila je da se protiv brigadnog generala Predraga Bandića, zatim generala Rajka Živaka, komandanta RV i PVO, ali i pukovnika Ljubomira Josifovića i Gordana Pavlovića pokrene postupak za utvrđivanje odgovornosti. Osnovni uzrok nesreće, po komisiji, ljudski je faktor, ali i propusti u organizaciji i planiranju akcije spasavanja.

Tragedija u kojoj je izgubljeno sedam života na videlo je isterala daleko krupnije probleme u funkcionisanju jednog važnog državnog sistema. Ako se u vojsci ne poštuju procedure, a baš to je utvrđeno, kako li bi tek bilo da se radi neki složeniji zadatak? Istovremeno, koliko su ranije hrlili ka medijima, kamerama, mikrofonima, ministri kada je u javnosti postavljeno pitanje odgovornosti, beže od novinara. A treba samo staviti prst na čelo i izabrati između poštovanja procedure ili eventualne nove tragedije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari