Žandarmi koji su osuđeni zbog prebijanja Andreja Vučića i Predraga Malog, braće predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra finansija Siniše Malog, na Paradi ponosa u Beogradu u septembru 2014. godine, pokrenuće postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu ukoliko pravdu ne budu našli u Srbiji, saopštili su njihovi advokati.
Ovo je „jedina opcija“ koja im preostaje, ukoliko zahtevi za zaštitu zakonitosti i ustavne žalbe, koje su već podneli ili ih upravo podnose, ne daju „očekivani“ rezultat.
Sedmorica pripadnika odreda Žandarmerije u Nišu u decembru prošle godine pravosnažno su osuđeni na uslovne kazne od osam meseci, sa rokom provere od tri godine zbog fizičkog napada na Vučića, Malog i dvojicu pripadnika „Kobri“.
Prema presudi, počinili su krivično delo mučenje i zlostavljanje u sticaju sa sa krivičnim delom napad na vojno lice u vršenju vojne službe. Snimak Televizije N1 na kojem udaraju braću funkcionera obišao je medije i društvene mreže, te poslužio kao ključni dokaz da su žandarmi, kako je i presuđeno, upotrebili nepotrebnu i prekomernu silu.
Ipak, suđenja žandarmima pred beogradskim Višim sudom i Apelacionim sudom pratile su kontroverze.
Uviđaj nakon incidenta, nastalog nakon što su braća državnih funkcionera pokušala da prođu kroz kordon žandarmerije koji je obezbeđivao „Paradu“, nije obavljen. Advokati odbrane više puta su upozoravali da im tokom postupka „nije dozvoljeno izvođenje maltene nijednog glavnog dokaza“. Žandarmi su osuđeni i za „napad na vojno lice u vršenju vojne službe“, iako su sami oštećeni tvrdili da ih pripadnici „Kobri“ nisu obezbeđivali, već bili samo u njihovoj „pratnji“ nakon što su ih „slučajno sreli“.
Tadašnje zakonodavstvo nije dopuštalo vojnoj policiji da obezbeđuje članove porodica državnih funkcionera…
Potpuno očekivano, u slučaj se od samog početka umešala i „politika“. Žandarmi su odmah nakon incidenta pozvani na razgovor kod Aleksandra Vučića, koji je, uzgred, jednom od njih, kada mu je kazao da ga je Andrej udario u bradu, odgovorio: „lažeš“. I Vučić i ministar policije Nebojša Stefanović su neposredno po incidentu javno ocenili da je prilikom intervencije žandarmerije „došlo do prekoračenja ovlašćenja“ i „prekomerne upotrebe sile“.
Petorica od sedmorice žandarma su ovih dana dobili otkaze, koje je potpisao „lično“ ministar Stefanović, a ne direktor policije, što je, kako kažu žandarmi, uobičajena praksa.
Kako bi izbegli takvo mešanje politike u pravosuđe, spremni su da se i oni upišu u spisak sve većeg broja građana Srbije, pa i državnih službenika, koji „po pravdu“ idu van njenih granica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.