Vlada Srbije danas navršava šest meseci od svog formiranja, a kabinet premijera Aleksandra Vučića (SNS) uz očekivane analize i ocene rada, suočava se i sa sve brojnijim medijskim spekulacijama o relativno skoroj rekonstrukciji.

Aktuelna vlada izabrana je 27. aprila ove godine glasovima čak 198 poslanika u Skupštini. Premijer Aleksandar Vučić građanima je tada obećao „znoj i suze“, suštinske reforme, koje su godinama odlagane, a koje bi bolji život trebalo da nam donesu za oko dve godine. Svojim ministrima je, pak, najavio stalno preispitivanje rada. Preispitivanje znači i smenu onih koji nisu dorasli zadacima, a na pitanje Danasa u intervjuu za vikend izdanje da li će biti rekonstrukcije, premijer je kratko odgovorio. „Ne mogu sada time da se bavim, ne znam, tek kada budem video polugodišnje izveštaje, misliću o tome.“

Polugodišnji izveštaji o radu ministara i njihovih ministarstava očekuju se ovih dana, a mediji rekonstrukciju najavljuju za sredinu januara 2015. Premijer Vučić navodno nije zadovoljan radom pojedinih članova vlade, a ko će i da li će napustiti Nemanjinu 11, tek ćemo videti. Ova vlada je već preživela „sitniju“ rekonstrukciju u julu kada je bivši ministar finansija Lazar Krstić podneo ostavku. Na njegovo mesto je došao dotadašnji ministar privrede Dušan Vujović, a Vujovićev dotadašnji resor preuzeo je Željko Sertić. Prethodna vlada koju je predvodio Ivica Dačić, a čiji je „vladar iz senke“ bio PPV Aleksandar Vučić, svojevremeno je čak 11 ministara smenila u rekonstrukciji.

Rekonstrukcija sama po sebi može da bude dobra. Vlada ima komotnu većinu u Skupštini, čime je manevarski prostor premijera Vučića skoro bezgraničan. Može da izbacuje i ubacuje ministre kako mu se „ćefne“, ali premijer će se sigurno voditi ne ličnim već interesima zemlje. Dakle, iz vlade neće ići oni koji su premijera nervirali jer im je zvonio mobilni kad mu vreme nije, oni koji su šaputali tokom sastanaka i njegovih govora ili kasnili na važne sednice. Vladu bi trebalo da napuste oni koji nisu dorasli važnim zadacima. Ima li takvih? Ima sigurno.

Rekonstrukcija vlade u Srbiji lako može da postane permanentna pojava, ali neće biti dobro ukoliko ona postane i jeftina politikantska kampanja. Pa da se onda građanstvo i mediji „zabavljaju“ time ko ide iz vlade, a ministri umesto da rade razmišljaju da li će se naći na nekom „crnom“ premijerovom spisku. Za takmičenja i zamlaćivanja tog tipa imamo „Zvezde Granda“ i „Pinkove zvezde“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari