Zbog nepravilnosti prilikom rashodovanja 299 autobusa prodatih u staro gvožđe, Saobraćajno preduzeće „Lasta“ oštećeno je za najmanje 100 hiljada evra. Tako bar tvrdi grupa zabrinutih radnika tog preduzeća koja je kontaktirala naš list. Rukovodstvo „Laste“ po tom pitanju se, zasad, ne oglašava.
Prema rečima radnika, nije ispoštovana propisana procedura koja vozila mogu biti rashodovana i šta od opreme mora biti zadržano u preduzeću kako bi se dalje koristilo.
Procedura je takva da se u staro gvožđe prodaje ono što je neispravno i neupotrebljivo dok se sve ostalo što može da koristi zadržava. Drugim rečima iz rashodovanih autobusa je nužno ukloniti motor ako je ispravan, menjač, retrovizor i sve druge delove koji se mogu iskoristiti kao i istočiti gorivo.
Međutim, u jednom broju vozila, tačna brojka nije poznata, od njih 299 koliko je rashodovano i prodato preduzeću odnosno auto-otpadu „Rajčetov“ iz Osipaonice kod Smedereva, nije urađeno ono što procedura nalaže te su i delovi i oprema koja je trebalo da ostane u preduzeću takođe predati kupcu, jer nisu demontirani iz vozila.
Na taj način je prema gruboj proceni „Lasta“ oštećena za najmanje 100 hiljada evra. Ukoliko su podaci tačni, potpuno je razumljivo veliko nezadovoljstvo među zaposlenima koji ovo vide kao još jedan pokušaj urušavanja inače uspešnog preduzeća i stvaranje alibija za privatizaciju „Laste“.
Mahinacija koja se desila u „Lasti“ nije izolovan slučaj i na različite načine slične stvari se dešavaju i u mnogim drugim firmama čiji je vlasnik država. S pravom se tako nešto može nazvati arčenjem državne imovine.
Da li je uopšte potrebno reći da ovakve stvari ne bi smele da se dešavaju i da su nadležni dužni da kroz istragu otkriju da li je bilo mahinacija i ko je kriv?
Da utvrde da li je procedura prekršena, da li je za to neko potplaćen ili su rokovi za obavljanje predviđenih radnji na rashodovanim vozilima bili prekratki. Bilo kako bilo preduzeće je oštećeno i neko zbog toga mora da odgovara.
Ovo što se desilo je još jedan argument u prilog onima koji tvrde da se vlast maćehinski odnosi prema državnoj imovini, da upravljanje takvim firmama poverava nesposobnim i bahatim partijskim kadrovima te da se preduzeća čiji su vlasnici svi građani Srbije sistematski uništavaju i njihova vrednost smanjuje kako bi se lakše prodala.
Država je dužna da se ponaša kao odgovoran vlasnik, što znači da ovakve slučajeve mahinacija mora da pravovremeno detektuje i sankcioniše ali istovremeno i da na adekvatan način upravlja svojinom koju poseduje. Da na čelo tih firmi postavi sposobne menadžere koji će znati da upravljaju na adekvatan način.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.