Dokumentacija koju je gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović prošlog utorka predao članovima Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Saveta Evrope ne služi na čast režimu u Srbije.
Sve ono što je Zelenović prezentirao u Strazburu i ostavio kao dokazni materijal čini veliki razlog za zabrinutost i ljudi u Srbiji i onih koji u Srbiji vide partnera.
Zelenović, koji je pred evropskim parlamentarcima nastupao u ime tri opozicione lokalne uprave – Šapca, Paraćina i Čajetine, u ime 185.000 građana i 448 opozicionih odbornika širom Srbije, upoznao je evropsku javnost sa brojnim primerima nasilja, bezakonja, korupcije, ucena… koje pripadnici vladajuće Srpske napredne stranke čine prema neistomišljenicima. Malo je sličnih primera u Evropi ako ih uopšte ima. Način na koji republičke vlasti u Srbiji tretiraju lokalne samouprave koje nisu naprednjačke nisu primerene demokratskom društvu i više odaju sliku o jednom diktatorskom ustrojstvu.
Kako drugačije objasniti mnogobrojne pretnje od strane lokalnih funkcionera napredne stranke, kako oceniti ucene kojima su izloženi oni koji se ne učlane u SNS. Šta reći za obećanje posla, nuđenje novca samo da se pređe u redove naprednjaka. Da li su batinanje i pucanje na kuću simboli demokratije.
Kako se može objasniti činjenica da opozicione lokalne vlasti po pravilu ne dobijaju ni dinar iz državnih budžetskih rezervi. A da se daje i šakom i kapom tamo gde je SNS na vlasti. Zašto država prosleđuje pare Beogradu za razna iživljavanja prestoničke vlasti (novogodišnja rasveta, jarbol, tunel…)? Da li je onaj zaječarski gradonačelnik dobio novac zato što je pristupio naprednjacima. Da li su to demokratski principi ili klasičan primer pritiska.
Režim i građane u opozicionim lokalnim samoupravama tretira kao manje vredne. Sem izostanka pomoći u tim sredinama je država stavila šapu i na imovinu koja pripada lokalnim samoupravama. To se sve odražava na standard i život običnog čoveka. I broj zaposlenih u tim samoupravama drži se na donjoj granici, što ponekad ugrožava i efikasan rad. Lokalni razvojni projekti se ne pomažu već ometaju, a čelnici tih sredina progone.
To je ukratko rezime onoga što je Evropa mogla da čuje o ponašanju republičke vlasti u Srbiji. Dodamo li tome i svedočenja o prikupljanju takozvanih sigurnih glasova, kupovinu birača, crne džipove i ošišane likove slika postaje kompletnija. I crnja.
Bez obzira šta će Strazbur po tom pitanju reći Beogradu ohrabruje činjenica da je sve ono što je Zelenović prezentirao učinjeno zahvaljujući mnogim pojedincima koji su odlučili da progovore. Čini se da je naprednjačka vlast demaskirana, a strah koji režim širi – pobeđen. I to je ono što je naprednjačku vrhušku najviše pogodilo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.