Niko pametan nikog pametnog ne bi sada savetovao u monetarnim stvarima. Ali ima ih koji su baš za takve pametne savete i nadležni i plaćeni. Recimo, Narodna banka Srbije. Pa, ukoliko građani Srbije ovih dana zaista histerično menjaju svoje ušteđene evre pravo u švajcarske franke, onda su neizlečivi hazarderi i treba im odmah reći da zaslužuju sve što će ih eventualno snaći.

 Jer, Narodna banka Srbije valjda nema zakonskog osnova da zabrani takvu vrstu rizičnog kockanja, ali je građane na teritoriji svoje nadležnosti opet javnim saopštenjem upozorila da igranje sa tako jakom valutom kao što je švajcarski franak nije posao za obične smrtnike. Tim pre što je rast franka nedavno ograničen vezivanjem za evro na određenom nivou, ali pad nije.

Sudeći prema prosečnoj plati u Srbiji, prosečni srbijanski građanin ne bi trebalo da ima velike pare zbog kojih sada ne može oka sklopiti, a oni izvanprosečni koji ih imaju obično znaju i kuda ih skloniti i kako ih, ako zatreba, ponovo zaraditi. Tako da je aktuelna histerija oko sudbine evra i domaće evro-štednje više medijskog karaktera. Ukoliko i propadne evro-projekat, teško da će se to dogoditi preko noći. Ako sasvim propadne evro-projekat, teško da će opstati i EU-projekat, a onda će i građani Srbije i građani Evrope možda imati i većih briga nego što je crkavica prepuštena bankama ili složena u slamaricu. Ta će crkavica biti zamenjena iz evra u neku drugu valutu, po istoj proceduri po kojoj je iz maraka bila prebačena u evro. Mada će i evro i EU u novoj konstelaciji političkih i ekonomskih snaga na globalnom nivou sigurno izgubiti na značaju, a glavna se bitka voditi između dolara i juana. Pošto smo geografski u Evropi, nama je u interesu da iz ovog sendviča Evropa izađe oštećena što manje. Treba primetiti, kad se u međunarodnim finansijskim institucijama oslobađa prostor u korist država BRIKS, oslobađa se na teret Evrope, a ne Amerike. Dakle, malo ko veruje da će evro propasti, kao što malo ko veruje da će sve države koje su sada u evrozoni u toj zoni i ostati. Glavne centralne banke u svetu intenzivirale su još 2008. godine započeto štampanje para, o čemu naši građani ponešto znaju iz prve ruke, i inflacija će narednih godina biti evropska, pa i svetska stvarnost, pa neće biti pogođen samo evro – to je sigurno. Malo ko veruje da će se raditi o astronomskim stopama, a ukoliko bi do toga došlo, i svet i građani Srbije bi imali većih glavobolja od par stotina ili hiljada evrića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari