Sam Alfred Nobel nije predvideo da se novcem koji je on zaveštao dodeljuje i Nobelova nagrada za ekonomiju. Inženjer Nobel je, naime, odricao ekonomiji status egzaktne nauke, a po onome što je o njoj i zapisao na neki način je prezirao ekonomiste. Jer, prvo rado teraju modu, a drugo previše čas u korist jednog, čas u korist drugog modnog stila istupaju u javnosti i tako i među laicima stiču mnoge sledbenike koji saznaju da modni stil proizvodi (i) neželjene posledice kad je za njih već kasno.


Da li srbijanske političke stranke u svojim ekonomskim programima teraju modu ili imaju svoj već izgrađen stil? Kao i svaka žena koja drži do sebe, verovatno bi se i većina domaćih političkih stranaka zaklela da ima izgrađen stil i da joj je svako jevtino modno produciranje strano.

Ako su se menjale, naše stranke su se prilagođavale stanju stvari, a nikako modi. Demokrate nikad ne bi priznale da su prvih postoktobarskih godina bili oštri neoliberali, pred kojima je bilo bolje da se reč radnik ne pominje, a naprednjaci bi se u najmanju ruku pohvalili da su sa etatističkim nasleđem radikala raskrstili. Pošto smo se suočili sa aktuelnom demokratskom krizom, jedino bi vam Čeda Jovanović danas otvoreno rekao da je za liberalnu tržišnu ekonomiju, svi ostali su uvideli njena ograničenja, kaže Jorgovanka Tabaković.

Ako je za utehu, ništa manje sklone modi nisu ni mnogo jače političke stranke mnogo jačih država. Ni aktuelna kriza nije pomogla da se raščisti koji ekonomski (i politički) principi u moderno vreme čine socijaldemokratiju.

U tom se smislu kao primer teškog zastranjivanja navodi nemački socijaldemokratski kancelar Gerhard Šreder svojom nepristojnom bliskošću kapitalu. Njegovoj sklonosti za teranje mode pripisuje se zasluga što u današnjoj Nemačkoj juče prokažena politička levica ima bolju perspektivu od političke socijaldemokratije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari