Struka zakasnila 1

U Srbiji je do srede posle podne bilo više od 260 zvanično zaraženih zaposlenih u zdravstvu.

Kako je to javnost obavestila Verica Jovanović, direktorka Instituta „Batut“, dotad su testirana 2.323 zdravstvena radnika, tako da je za očekivati da u četvrtak bude zaraženo oko 300 lekara, medicinskih sestara i drugog osoblja, što je prema računicima epidemiologa, pet do deset puta manje od stvarnog broja onih koji će uskoro oboleti od bolesti kovid-19 u zdravstvu.

Time se obistinila prognoza nekih nezavisnih stručnjaka još od pre petnaestak dana, da vojska i „duge cevi“ neće moći da spreče ulazak virusa u bolnice.

Obistinilo se i ono što je rečeno povodom prvog masovnijeg obolevanja belih mantila u Ćupriji – ako se ne budu sprovodile intenzivne mere, ako ne bude dovoljno zaštitnih sredstava, i što je najgore, ako se o tome ćuti, biće mnogo, mnogo gore. Poslednji od takvih slučajeva je iz KC Vojvodine, koju je obedanila novinarka nove.rs, i koji je brže-bolje zataškan, nakon njenog privođenja, pa puštanja, i hitne dostave potrebnog materijala koji je u međuvremenu stigao, ili je raspodeljen, svejedno.

Sledećih dana nakon još testiranja i nakon javnog obraćanja direktora Instituta Dedinje dr Milovana Bojića, koji tvrdi da su testovi pokazali da većina zaraženih u Institutu nema nikakve simptome, a da su istovremeno kliconoše, pokazaće se da su država, ali i struka, zakasnili i bitne mere sprovodile naopako.

Konkretno, posle nedostatka zaštitnih sredstava na početku, najbitniji razlog za to jeste manjak testova i laboratorija i samim tim sporo i još uvek nedovoljno testiranje, koje je u Srbiji, gledano po broju stanovnika na pretposlednjem mestu u regionu, kako pokazuje istraživanje nove.rs.

Neznatno manji broj testiranih je samo u Albaniji, dok je broj proverenih u Sloveniji čak 14 puta veći, a čak i Severna Makedonija i BiH su duplo više testirali.

Tako i zakasnela preporuka intenzivnog testiranja, i to tek od kineskih stručnjaka, i dokazana pozitivna iskustva iz Južne Koreje, Tajvana i Singapura, nije kod nas ni približno primenjena. Hapšenja i pretnje dugim cevima tu neće pomoći, jer će uskoro i brojni koji hapse i prete biti izolovani i desetkovani, kao što je slučaj sa celom brigadom VJ na granici.

Da je moglo drugačije već se pokazuje u nekim susednim zemljama, koje se u osnovi razlikuju od Srbije jer su mnogo ranije, spremnije i transparentnije dočekale epidemiju, jer su shvatile pouke stradanja u Italiji, Španiji i Francuskoj.

Našim nadležnima je tada bilo smešno, a sada ohrabruju lekare i zdravstvo „herojskim komplimentima“ i sebe aboliraju nemuštim tvrdnjama, prognozama i obećanjima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari