Otkud nervoza u režimskim redovima i preveliki angažman Ane Brnabić tokom rasprave o litijumu? 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Niko nije iznenađen ishodom glasanja u Skupštini Srbije o Predlogu zakona o zabrani eksploatacije litijuma i bora, jer je i pre početka sednice bilo potpuno jasno da vladajuća većina neće podržati opozicioni predlog. Uostalom i pre početka sednice, ali i tokom rasprave, vlast je više puta ponavljala da je predlog „idiotski, nepismen i nerazumljiv“.

Tokom četvorodnevne rasprave vlast je bezbroj puta optužila opoziciju da laže, a išla je dotle da je one koji traže baš zabranu iskopavanja litijuma optužila i da rade za Rio Tinto.

Međutim, u najvatrenijoj odbrani Rio Tinta do sada, vlast nije ponudila odgovore kako se umesto tačke na zabranu kopanja stiglo do zareza, ali ni kakvu stvarnu korist bi naša zemlja imala od tog projekta. Iz višednevne debate moglo se, ipak, naslutiti ko stvarno radi za strance, ko je čiji lobista i ko je protiv interesa sopstvenog naroda.

Javnost je, zahvaljujući direktnom prenosu po prvi put mogla jasnije da sagleda i ko je Rio Tinto, ali i kakve posledice po našu zemlju može da izazove rudarenje litijuma.

Do sada se o istraživanjima eksploatacije litijuma i bora govorilo isključivo iz ugla propagande, promocije projekta Jadar i Rio Tinta, uz selektivno iznošenje činjenica i podataka o tom projektu. Sada smo prvi put imali priliku da čujemo argumente. Ta zasluga pripada opoziciji i to nije mala stvar.

Od dolaska Srpske napredne stranke na vlast opozicija je prvi put nastupala jedinstveno i najvažnije – prvi put je imala inicijativu“. Po prvi put je demonstrirala snagu u parlamentu, a to je stvorilo nervozu u režimskim redovima.

Zbog toga je prva među jednakima, predsednica parlamenta Srbije Ana Brnabić morala da siđe u skupštinske klupe i da se vikom i uvredama suprotstavi argumentima opozicije, kada to, kako je neko procenio nije pošlo za rukom ni ostalim naprednjacima, ali ni ministarki energetike, Dubravki Đedović Handanović.

Preveliki angažman Brnabićeve na ovoj sednici pokazao je i da uprkos velikom broju poslanika koje imaju u parlamentu, naprednjaci imaju problem sa kadrovima koji su sposobni da se elokventno, efektno i argumentovano suprostave opoziciji.

Zato je predsednica parlamenta iz skupštinskih klupa morala da opravda poverenje koje joj je dodelio šef i da se uz izgovaranje najvećih gadosti i uvreda, bez milosti obračunava sa neistomišljenicima.

Pristajanjem na ovakvu sednicu na zahtev opozicije, ipak, vlast je reskirala da se broj onih koji su protiv kopanja litujuma, a koji sada iznosi oko 60 odsto, poveća za koji procenat. To im nikako ne bi išlo u prilog, jer bi značilo da se i podrška građana po drugim pitanjima može olako istopiti.

Valjda je zbog toga ministarka Đedović u završnom nastupu morala da spusti loptu, tvrdeći da još ništa nije odlučeno. A sve, kako bi ublažila opšti utisak iz četvorodnevne rasprave, a to je da vlast nemilice lobira za stranu kompaniju.

Sednica parlamenta je završena, zakon nije usvojen. Suprostavljene strane ostale su na početnim pozicijama. Jasno je da vlast neće odustati, kao ni protivnici iskopavanja litujuma. Ali je ovo samo jedna bitka u ovom ratu oko litijuma.

Dalji akcenat opozicije biće na vaninstitucionalnim formama borbe. Institucije su rekle svoje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari