Najverovatniji raspad koalicije SVM-DS u Subotici možda je i dobar dokaz istinitosti predsednikove izjave da je demokratija u Srbiji nedovoljno razvijena, ali je ironija u tome što je toj situaciji doprinela upravo predsednikova stranka, i to, po oceni nekih analitičara, sam njen vrh.
Izlazak Saveza vojvođanskih Mađara iz lokalne vlasti je isuviše politički značajan događaj da bi iza njega stajala samovolja subotičkog DS, čiji je lider i istovremeno gradonačelnik Saša Vučinić politički vrlo promišljen, i ovakav scenario očito ne nosi njegov rukopis. Štaviše, on je i sam potvrdio da je u osmišljavanju raspleta odnosa sa SVM učestvovao Oliver Dulić, nesuđeni gradonačelnik Subotice, kojeg je pobedio kadar SVM. Ipak, teško da bi u ovom političkom sukobu Dulić učestvovao iz ličnih motiva, što na neki način opovrgava i izjava bivšeg predsednika SVM Jožefa Kase – koji je i sam optužio svoju stranku za opstrukciju – a koji je pomoć oko projekata „koje blokira i SVM“ potražio od predsednika Tadića. Pri tom, ne treba smetnuti s uma da je koalicija napravljena takođe po nalogu iz Beograda, za šta je obezbeđena podrška mađarskih poslanika u Republici.
Zvanično objašnjenje nastalog sukoba u Subotici za DS je opstrukcija rada izvršne vlasti, zbog čega grad već duže vreme stagnira. SVM je, međutim, u tim potezima video kaznu za neposlušnost zbog (ne)glasanja za republički budžet, i to shvatio kao ponižavanje stranke, te ponudio ostavke svih svojih članova. Da je lokalna vlast u Subotici neuspešna i da Subotica stagnira, vidljiva je i nesumnjiva činjenica. No, u tome je SVM dugogodišnji partner bila upravo DS, te nema mnogo logike očekivanje da će, kada se SVM „razvlasti“, grad krenuti u neslućeni razvoj. Ovo ograničavanje uticaja SVM da se tumačiti i kao disciplinovanje mađarske stranke nakon njenog uskraćivanja podrške republičkom budžetu, i kao poruku da ona sa svoja četiri poslanika u Republici ne može da se ponaša kako hoće. Ipak, teško se može reći da je kazna primerena krivici, jer izbacivanje iz vlasti predstavnika mađarske zajednice u gradu u kojem je ona najbrojnija može imati neželjenih posledica. DS je u lokalnom parlamentu novu većinu obezbedio kroz podršku DSS i SPS, što može polarizovati političku scenu, ali i ukupne odnose u Subotici, pa čak i šire. Paradoksalno, na to je upravo ukazao odbornik SNS Gojko Radić koji je upozorio da izbacivanje Mađara iz vlasti u Subotici nije ni dobro ni pošteno.
Da li je SVM u trenutku glasanja za vojvođanske interese u budžetu precenio svoje snage držeći se principa, nije baš izvesno, ali je gotovo izvesno da mu to na duži rok može doneti dosta novih glasova u Pokrajini, ne samo mađarskih. A demokrate tek treba da opravdaju savez sa SPS i DSS, koji u Subotici nikad nisu imali podršku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.