Niz konačnih obračuna sa „zlim duhovima i vampirima prošlosti“ u državama bivše Jugoslavije nastavlja se danas na Brionima, gde se sastaju predsednici Hrvatske, Srbije i članovi Predsedništva BiH.



Boris Tadić je, pre manje od tri meseca, ugostio Bakira Izetbegovića, Željka Komšića i Nebojšu Radmanovića u bivšoj Titovoj vojnoj rezidenciji nadomak Bačke Topole, gde su se pokojni predsednici Srbije i Hrvatske Slobodan Milošević i Franjo Tuđman 1991. godine dogovarali o podeli Bosne i Hercegovine, čime je praktično i počeo najkrvaviji sukob na evropskom tlu još od Drugog svetskog rata, okončan genocidom nad srebreničkim muslimanima.


Današnji trilateralni sastanak na Brionima, ostrvu poznatom i po istoimenim transkriptima sa sastanka u Titovoj vili 1995. godine, kada je Franjo Tuđman definisao cilj operacije Oluja poručivši da treba naneti „takve udarce Srbima da praktično nestanu s ovih (hrvatskih) prostora“.

Skup je neformalnog karaktera, kako je najavljeno iz kabineta predsednika Hrvatske, a o konkretnim temama koje bi se mogle naći na dnevnom redu, ne zna se praktično ništa. Iako su iz kabineta Ive Josipovića, početkom meseca, najavljivali da će nekoliko dana uoči održavanja sastanka, teme biti predočene javnosti, to se nije dogodilo. Mediji „pretpostavljaju“ da će trilaterala proteći u razgovorima o stanju u regionu, evroatlantskim integracijama i otvorenim pitanjima među tim državama.

Kao da je moglo biti drugačije? Kao da bi bilo teško preciznije nagovestiti temu od najprioritetnijeg značaja za ove tri države bivše Jugoslavije – teritorijalna celovitosti BiH, odnosno jasno određenje Srbije prema secesionističkim težnjama Republike Srpske, predvođene predsednikom tog entitetom Milorade Dodikom.

Isto tako može se sa velikom izvesnošću pretpostavljati i nagađati da bi teme drugorazrednog značaja, pred pitanjem opstanka državnosti BiH i opasnosti od raspisivanja referenduma za nezavisnost entiteta RS, mogle biti – međusobne tužbe između Srbije i Hrvatske za genocid, preispitivanje optužnica za ratne zločine i povlačenje spornih Interpolovih poternica za građanima iz ove tri države.

Kako bilo, građani u sve tri države neće o tome biti podrobno obavešteni. Iskustvo je pokazalo da se nakon ovakvih sastanaka čelnika država u regionu, koji se svode na pokušaje saniranja i otklona od ratne prošlosti i zločina, javnost obasipa ponavljajućim, praznim frazama, bez ikakvih pomaka u odnosu na zaključke prethodnih susreta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari