Srbiju je iznenadila vest koja je u četvrtak (ne)očekivano stigla iz Prištine o potvrđivanju optužnice specijalnog suda za ratne zločine protiv predsednika Kosova Hašima Tačija i bivšeg predsednika kosovskog parlamenta Kadrija Veseljija.
Kao što je obećao, Tači je odmah po potvrđivanju optužnice podneo ostavku i otišao u u Hag, gde će se truditi, kako je rekao, da dokaže kako je borba OVK bila „čista i pravedna“.
Isto je najavio i Veselji. Pored njih dvojice, po istoj optužnici u haškom pritvoru su Redžep Seljimi i Jakup Krasnići.
Njih četvoricu optužnica tereti za niz ratnih zločina, skoro 100 ubistava, među žrtvama su najviše Srbi, kao i politički protivnici Albanci.
Hapšenje predsednika zbog ratnih zločina uzdrmalo je politički ionako nestabilno Kosovo, a verovatno će se u Hagu naći još neki bivši borci OVK.
Optužnicu i krivična dela koja su im stavljena na teret tužilaštvo tek treba da dokaže na suđenju koje će sigurno duže trajati, ali političke posledice su očigledne.
Pojedini kosovski političari i stranke pozivaju na prekid dijaloga sa Srbijom, što je Vlada odbila.
Vlada premijera Avdulaha Hotija ima tanku većinu i ukoliko padne, za očekivati je da bi opoziciono „Samoopredeljenje“ glatko pobedilo i verovatno formiralo novu, koja bi možda, poput prethodne kratkotrajne Albina Kurtija, bila „tvrda“ u odnosima sa Zapadom i Srbijom.
Poput većine drugih jugoslovenskih naroda upletenih u ratove devedesetih i kosovski Albanci veruju u nacionalistički narativ o tome da su zločine činili drugi, u ovom slučaju Srbi, a da su se oni samo časno branili.
Takav narativ se ovim optužnicama menja, jer se pokazuje da zločine u ratu mogu i čine svi.
Kosovskoj strani služi na čast što se njihovi optuženici, za razliku od nekih drugih, nisu krili već su odmah otišli u Hag i to uz poruku da veruju Sudu i apele građanima Kosova da sačuvaju mir.
Vlada Kosova „duboko veruje u pravednu borbu OVK“, ali je istovremeno saopštila da nastavlja normalan rad.
„Nosioci institucija kao i građani Kosova uvek su bili i nastavljaju da budu primer poštovanja i saradnje s lokalnom i međunarodnom pravdom“, saopštila je Vlada Kosova.
Šta za Srbiju znače optužnice protiv Tačija i ostalih? Srbija je, sa pravom, zadovoljna jer će svet saznati nešto i o zločinima OVK.
Hag je odjednom mnogim Srbima postao draži grad, a reči Haški sud možda neće imati toliko pežorativno značenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.