Ruski zvaničnici, počev od ambasadora Aleksandra Čepurina do predsednika Vladimira Putina, više puta su izjavili da su zadovoljni pozicijom Srbije o ukrajinskoj krizi. Ta formula koju je prvi izgovorio premijer Vučić glasi da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, ali da nikada neće uvesti sankcije Rusiji. Svakako, Rusiji se više sviđa drugi deo formule, a istovremeno ne insistira – makar ne javno – da se Srbija određuje o Krimu.


Uostalom, naši zvaničnici vrlo rado govore kako poštuju teritorijalni integritet Ukrajine, a nešto manje rado o tome da li se ta podrška odnosi i na Krim. Ali kada takvo pitanje novinari ili zvaničnici baš postave, dobiju potvrdan odgovor. Rusija se ne buni, shvatajući domete Srbije, kao što se nije bunila ni što se Beograd nije izjašnjavao o statusu Južne Osetije i Abhazije, koje, istina, nisu pripojene Rusiji, već su „jednostrano proglasile nezavisnost“. Ukrajini se, svakako, više sviđa prvi deo formule sa obaveznim naglaskom na Krim. Olga Bogomolec, savetnica ukrajinskog predsednika Petra Porošenka, rekla je za Danas da Kijev ceni tu podršku Beograda teritorijalnom integritetu njene zemlje, jer „Ukrajina takođe podržava integritet Srbije“.

Vučić je prošle nedelje izjavio kako nije osetio nikakav pritisak EU zbog toga što Srbija, poput Unije, ne uvodi sankcije Rusiji, iako je maltene neposredno pre toga napravljena čitava drama sa „demaršom“ Brisela za koji se ispostavilo da je nešto drugo. Bio je to non-pejper, ed-memoar, kako se kome sviđa, ali nesumnjivo neprijatna stvar za Srbiju, od koje se tražilo da ne koristi sankcije EU Rusiji tako što će podsticati – kao što je planirala – svoje proizvođače da više izvoze u Rusiju. Da, neprijatna stvar, bez obzira na snagu i kapacitete srpskih proizvođača, pa je vlada popustila i udovoljila tom zahtevu Unije, u koju Srbiju želi da učlani. Tako je i EU, za sada, zadovoljena.

Šef diplomatije Ivica Dačić realno je za Danas procenio situaciju prošle nedelje: „Očekujem sve jači pritisak na Srbiju da uvede sankcije Rusiji, kako se sukob u Ukrajini bude zaoštravao“. Izjava je data pre potpisanog primirja u Minsku, čija primena tek ima da se utvrdi. Nema sumnje da će neizvesnost i distanca u odnosima Zapada i Rusije potrajati. Pristupom Srbije na kratak rok su svi zadovoljni, što se može smatrati uspehom vlade, ali iskušenja dolaze. Verovatno će najveće biti predsedavanje Srbije u OEBS-u 2015.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari