Možemo ga uslovno nazvati „teška artiljerija“ američke diplomatije posebno u ovom regionu.
On je iskusan, učestvovao je u vrlo značajnim pregovorima i bio je ambasador u Makedoniji.
Poznaje region i sigurno je i te kako kvalifikovan da predstavlja interese SAD i istovremeno da svoju centralu u Vašingtonu obaveštava vrlo korektno šta se u regionu, posebno u Srbiji, događa.
Ovako je dolazak u Beograd i stupanje na dužnost novog ambasadora SAD Kristofera Hila prokomentarisao profesor FPN i bivši naš ambasador u Nemačkoj Ivo Visković.
Da li je međutim, to što je Hil uspeo da dođe baš uoči izbora u Srbiji 3. aprila, pokazatelj u kom pravcu će ta teška diplomatska artiljerija biti usmerena?
Samo Hilovo prispeće u izborno praskozorje nije bilo očekivano u obaveštenim krugovima u Beogradu.
U tim krugovima se u februaru, neposredno uoči odlaska dosadašnjeg ambasadora Entoni Godfrija, uzimalo kao izvesno da Hil dolazi posle 3. aprila i da će u mandatu do tada biti zamenik ambasadora Džon Ginkel – čovek takođe, vrlo respektabilne biografije sa službovanjem u Avganistanu, Rigi, Letoniji i Sarajevu.
U prilog tome svedočilo je i dugo vreme potvrđivanja Hilove nominacije. Predsednik SAD Džon Bajden nominovao ga je polovinom oktobra 2021. a nominacija je u Senatu potvrđena 11. marta.
Kako je izvestila agencija Beta republikanski senator Ted Kruz blokirao je izbor Hila i još dvadesetak ambasadora nominovanih od strane Bajdenove administracije, smatrajući da je Bela kuća pogrešila odustajući od protivljenja rusko-nemačkom projektu Severni tok 2.
Ipak, očigledno je da je rusko-ukrajinski rat promenio sve.
Sam Hil, koga su na beogradskom aerodromu po sletanju u četvrtak, dočekale novinarske ekipe FoNeta i Glasa Amerike, otezanje sa potvrđivanjem nominacije je prokomentarisao rečima:
– Veoma nam je drago, Džuli i meni, što smo stigli ovde. Čekali smo dugo za ovu poziciju, našem sistemu u SAD su potrebni meseci, nekad i 9-10 meseci, skoro kao kad čekate bebu. Ali, drago nam je što smo imali priliku da dođemo u Srbiju. Nisam bio ovde mnogo vremena, imam mnogo stvari da naučim o Srbiji, imam mnogo toga da čujem i to ću početi već danas…
Novinare je naravno zanimalo i da li je njegov dolazak u vezi sa našim izborima, budući da se u srpskoj politici uvrežilo mišljenje da od uticaja američke diplomatije zavisi mnogo toga u „raspodeli“ karata i odnosu moći na Balkanu. Odnosno, odgovor na pomenuto pitanje s početka teksta – menja li se suštinski pravac dejstvovanja američke „diplomatske artiljerije“.
Samo iskusni i prekaljeni diplomata međutim, ume tako da relaksira situaciju, kao što je Hil u svom odgovoru o srpskim izborima koji glasi – mi smo (on i supruga Džuli) glasali na Floridi. Relaksira, uprkos svežem sećanju na proglašenje rezultata američkih izbora u januaru 2021. i marince u Kapitol hilu… Ali je na kraju, čitav svet priznao pobedu demokratije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.