Premijer Aleksandar Vučić pre puta u Rim rekao je isto što i početkom novembra – da neće razgovarati niti razmišljati o rekonstrukciji vlade do januara. Setimo se kako su promene kabineta, koji je zakletvu položio u junu, prvobitno najavljene – štampa je ustvrdila da je premijer naložio ministrima iz SNS-a da mu do novembra dostave izveštaje o radu. Te da će on te učinke uporediti sa radom nestranačkih članova vlade, kao i da će na svakih šest meseci biti kadrovskih promena. Ali, nije samo ta priča pokretač novinarskih nagađanja o dešavanjima u Nemanjinoj 11. Mnogo više jeste očekivanje od premijera da reaguje na negativni imidž pojedinih ministara.

Najkontroverznija je tu pozicija Aleksandra Vulina, koji se „proslavio“ kako oštrim izjavama protiv zapadnih ambasada, tako i na više drugih polja – od neuspelog konkursa za NVO, do nabavki iz vremena kada je vodio Kancelariju za KiM. Ipak, kao i prošle godine posle Briselskog sporazuma, kada je na Vulinovo neslaganje Vučić reagovao rekavši da je on dobar čovek, nema razrešenja. Pritom je čak i ambasador Kirbi izjavio da je Ambasada SAD sa Vulinom dobro sarađivala i „očekuje da tako bude i ubuduće“. Teoretičari rejtinga tvrde da je Vulin potreban premijeru Vučiću kako bi svojim dramatičnim izjavama „pokrio“ tvrdo jezgro birača SNS, ali i da bi „pokupio“ na sebe negativne poene, koji bi inače ciljali premijera.

Slična se logika može primeniti i za ostale u javnosti osporene ministre. U slučaju Nikole Selakovića, njegova smena bi predstavljala „pobedu“ pobunjenih advokata, čiji je jedan od štrajkačkih zahteva upravo smena ministra pravde. Kad je reč o Velimiru Iliću, tu su verovatno njegove „stare“ zasluge za prelazak na SNS listu, mada je nepojmljivo zašto mu je dodeljen tako osetljiv resor za vanredne situacije. Rast negativnog imidža očekuje se i u resoru prosvete, gde Srđanu Verbiću „preti“ nova forma štrajka. A teško da se u javnosti doživljava pozitivno i rad Ivana Tasovca, Željka Sertića… Listi se može dodati još poneko ime, ali generalno kabinet je daleko od Vučićeve najave da će „vlada biti kao tim Bajerna“.

Čak se čini da je situacija zanimljivija na klupi za rezervne igrače, gde su se postavili Čedomir Jovanović, ali i Dragan Marković Palma, Boris Tadić i drugi. Sve više se ispostavlja da su upozorenja, često i zlurada, da SNS ima bazu, ali ne i jake kadrove, u velikoj meri bila tačna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari