Rusija je jedina država, ne računajući Srbiju, koja je osudila poslednje presude Haškog tribunala. Presude su politički pristrasne, saopštilo je povodom oslobađanja Gotovine i Markača Ministarstvo spoljnih poslova Rusije. U podužoj reakciji pomenuto je i to da se presudi čudila „čak i Karla del Ponte“. Oslobađanje Haradinaja je ministarstvo predvođeno Sergejem Lavrovom, diplomatom kojem je Vladimir Putin tri puta poverio vođenje spoljne politike Rusije, ocenilo kao skandalozno, dok je za sam proces navelo da su „prvi put u istoriji međunarodnog pravosuđa svedoci podvrgavani otvorenom pritisku i zastrašivanju, a često su i fizički eliminisani“. U obe reakcije Moskva je zahtevala zatvaranje Tribunala „u skladu sa ranije usvojenom rezolucijom Saveta bezbednosti UN“, što je činila i ranije.

Poseta vicepremijera Dmitrija Rogozina, odanog Putinovog saradnika, Beogradu imala je sve elemente srdačnosti i ilustrovala je želju Moskve da pokaže neku vrstu empatije sa Srbijom. U pravom trenutku. Na konferenciji za novinare Rogozin je rekao „da ne može da ne primeti užasne posledice bombardovanja iz 1999“, dok je na Tviteru napisao da se „na Ministarstvu odbrane Srbije vide i danas tragovi varvarskog NATO bombardovanja“, uz priložene sopstvene fotografije zgrade.

Ali Rogozinove reči koje su zvučale kao ubeđivanje Srbije da se spoljnopolitički preorijentiše – poput „Rusija je sa vama, Putin je sa vama, potrebna nam je jaka Srbija, koja će zastupati svoje stavove“ i „ako je za prijem u EU uslov da se prizna Kosovo, treba da razmislite o tom uslovu. To je bezobrazan uslov…“ – u Beogradu su primljene uzdržano ili, po svemu sudeći, nisu naišle na priželjkivani odgovor. Premijer Dačić je, proističe iz onoga što je saopšteno, govorio samo o odnosima dve zemlje, dok je prvi potpredsednik vlade Vučić rekao da će se Srbija „rukovoditi svojim interesima, jer postoji, pre svega, zbog svojih građana“.

Izostalo je, otud, prenaglašavanje pojedinih stvari u aktuelnoj i najavljenoj saradnji Srbije sa Rusijom, uključujući i posao nabavke novih „migova“ i famoznog sistema „S 300“, što bi mnogi očekivali od vlade koju vode isti oni koji su se ovom oružju nadali za svog vakta 1999. Uzdržanost je bila vidljiva i na simboličkoj ravni: Rogozin je Vučiću poklonio zlatni bodež, a ovaj mu uzvratio dinarom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari