Široj javnosti pomalo neshvatljivo deluje poređenje čuvenog Trga republike i Gradskog trga u Šapcu.
Šabački trg veći je od beogradskog, nešto je manji od hektara, a sve ukupno koštao je 500.000 evra, dvadeset puta manje nego što je izdvojeno iz budžeta prestonice.
Ono što je najvažnije Gradski trg u Šapcu urađen je po meri građana, jer se ovde održavaju najvažnije manifestacije, i ono što je najlepše ovde se deca igraju.
Gradski trg izgrađen je jeftinim građevinskim materijalom, betonom, a jedan deo ofarban je pastelnim bojama. Gradnja je trajala svega 75 dana, koštala je 400.000 evra, a sto hiljada evra dato je za fontanu. Ona je veoma funkcionalna, dostupna svima, a pogotovo deci za igru. Drugi deo potpuno je otvoren za šetnju, okupljanja, igru, fudbal ali i za vožnju trotinetom… Okolo Trga posađene su sadnice drveća, a na istočnoj strani je zelena površina sa cvećem i ukrasnim šibljem.
Tu je i fontana sa spomenikom šabačkim odličjima, ordenima Francuske, Čehoslovačke i Karađorđevom zvezdom za herojstvo i stradanja u Prvom svetskom ratu. Takođe, s jedne strane vodi biciklistička staza, što otvara mogućnost pristupa i ovoj vrsti saobraćaja. Postavljeni su i veliki panoi za izložbe i klupe za odmor, a u blizini su i fino oblikovane česme sa pijaćom vodom. Ono što daje poseban utisak na ulazu na trg, sa zapadne strane, postavljen je spomenik sa uklesanim stihovima Jovana Jovanovića Zmaja iz poeme „Svetli grobovi“, a simbolično tu je i crna ploča sa stotinu otvora. To su prozraci, i pobeda svetlosti nad tamom, a zvanični naziv je Trg šabačkih žrtava.
Najlepša slika trga je kada se ovde okupi po hiljadu predškolaca koji se opraštaju od svojih vaspitačica, srednjoškolski maturanti ovde priređuju veliki ples, okupljaju se i deca da podrže svoje drugare koji se bore protiv najopakije bolesti, ovde svoja igračka umeća predstavljaju karnevalske trupe a svoju inauguraciju ima i predsednik Čivijaške republike. O lepoti i arhitektonskoj vrednosti Šabačkog trga pohvalne ocene dali su gradonačelnik i glavni urbanista Kopenhagena, a danska arhitektura je poznata u svetu, čuveni beogradski arhitekta Dragoljub Bakić, kao i brojni turisti koji posete Šabac.
Moguće je, dakle, da se uradi trg i za mnogo manje novca. Sadašnje beogradske vlasti duguju narodu objašnjenje zašto su potrošile 20 puta više novca za uređenje Trga republike. A može se pretpostaviti da bi i tužioci imali razloga da im postave isto pitanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.