Javna je tajna da se u srpskom fudbalu nameštaju rezultati utakmica, da se time bave uprave, igrači, treneri i sudije, uz znanje, amin pa i logističku pomoć ljudi iz fudbalske organizacije.
Ne od juče i ne samo u određenom rangu takmičenja, ali je novost kada o tome javno progovori prvi čovek nacionalnog saveza, kao što je to učinio Slaviša Kokeza. Do sada su se ovom zabranjenom temom bavili samo hrabriji novinari i mediji, odnosno dovoljno ludi akteri ili svedoci nečasnih radnji u kopačkama, jer su svoja priznanja preskupo plaćali, a ovog puta je priča o mutnim radnjama, poznatijim kao „tri za tri“ sistem, potekla od predsednika FSS. Kokeza je obelodanio da se Disciplinska komisija uveliko bavi mečevima Prve lige čiji ishodi mirišu na dogovore po principu „pobednik prve utakmice gubi sledeću od istog rivala“ i najavio oštre kazne za sve čija krivica bude dokazana, prećutavši imena spornih klubova i vrstu obećanih kazni, što je naravno pokrenulo nagađanja imena upletenih u rabote suprotne sportskoj i fer borbi za bodove.
Za pohvalu je njegovo nezatvaranje očiju na jednu od mnogobrojnih anomalija našeg fudbala, a vreme će pokazati da li je reč samo o deklarativnom, tj. populističkom zalaganju da se uhvati ukoštac s problemom kakav postoji i uređenijim državama od Srbije, ili stvarnom zamajcu radikalnih rezova, ali ono što već sada buni čak i vrlo upućene u domaće fudbalske (ne)prilike jesu modusi raskrinkavanja onih čije su ruke uprljane. U ovom „poslu“ obično nema nepozvanih gostiju, velikog obrta novca, pisanih dokaza… Svi znaju ko je koga pustio da pobedi, ali im se ne mogu nabiti na nos sporne bankarske uplate, telefonski zapisi cenkanja ili fizičke pretnje, jer se radi o dobrovoljnim, obostrano korisnim dilovima. O kojima se priča samo u zatvorenim krugovima i među ljudima od najvećeg poverenja. Zato će biti veoma zanimljivo videti kako će disciplinci i odgovarajući istražni organi razbiti kodeks ćutanja, nalik onim u mafijaškom svetu i primitivnim ljudskim zajednicama. Isto interesovanje budi mogućnost prelivanja istrage na Superligu, jer i ptičice na grani znaju da ni najveći klubovi u zemlji nisu imuni na ovu počast modernog sporta. Takozvani mali klubovi, takođe. Nekada pod prisilom, a nekada iz sopstvenog interesa. Uostalom, Evropska fudbalska federacija je više puta u prošlosti slala signale prošlim upravljačkim garniturama u FSS o prljavim rabotama u fudbalskim takmičenjima od Subotice do Surdulice. I u isto vreme, kalkulantski, (pro)gledala kroz prste onima što su je odavde uveravali da su nam lige regularne, a osvajači bodova samo oni što su to zaslužili svojim znanjem i spretnošću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.