Ako su srpski zvaničnici u ponedeljak, uoči dolaska ministarke spoljnih poslova Hrvatske Vesne Pusić u Beograd očekivali da gošća donosi dobru vest – onu da je Zagreb spreman da odustane od tužbe za genocid – bilo bi vrlo zanimljivo čuti na čemu bi se takve nade zasnivale. Naravno, od povlačenja tužbi nema ništa, kako se čulo odmah posle njenog sastanka sa Aleksandrom Vučićem.


Prvo, Hrvatska nema razloga da bude popustljiva prema Srbiji otkako je postala članica Evropske unije. S obzirom na noviju istoriju odnosa Hrvatske i Srbije i nerešena sporna pitanja koja se vuku iz ratnog vremena, Zagreb bi radio u korist sopstvene štete kada ne bi iskoristio svoje preimućstvo da u nalaženju rešenja za sebe izvuče najviše što može.

Drugo, za Hrvatsku istorijska integracija u Uniju hrvatskim građanima nije donela posebnu radost, u smislu neispunjenih očekivanja o ekonomskom procvatu; istovremeno, mnogim građanima Hrvatske snažnija su sećanja na rat nego na ulazak u EU, kao krunu napretka susedne države od sticanja nezavisnosti. Dakle, da su Pusićeva i Vučić u Beogradu obnarodovali radosne vesti, u Hrvatskoj bi najpre zavladali muk i neverica, a potom… Realno je pretpostaviti da bi ulični izlivi nezadovoljstva bili mnogo snažniji nego oni organizovani protiv uvođenja ćirilično-latiničnih tabli na javnim ustanovama.

Treće, a neko bi rekao „ne i najmanje važno“, Hrvatska ističe da, što se nje tiče, Srbija nije „ispunila uslove“ za povlačenje tužbe, pošto navodno nije dostavila podatke o razrešenju sudbine u ratu nestalih osoba.

Kako je nedavno Danasu sugerisao čuveni hrvatski advokat Nobilo, u Zagrebu se još nisu stekli politički uslovi za povlačenje tužbe. To konkretno znači da aktuelna Milanovićeva vlada, kao, uostalom, i svaka druga „normalna“ vlada bilo gde u svetu, čeka pravi trenutak da učini nešto nepopularno. Pošto su tužbe za genocid izuzetno osetljivo pitanje koje može da vaskrsne i upokojene desničarske alternative, taj trenutak se možda nikada neće ni dogoditi.

Na Pusićevoj, Vučiću i ostalim zvaničnicima je da raspravu koja će u Hagu uskoro početi ograniče na sud, kako je ministarka sama istakla, odnosno da ne dozvole da se „loša atmosfera“ prelije na aktuelne odnose. Odgovornost je, dodali bismo i, i na medijima koji će o suđenju izveštavati. Dosadašnje iskustvo ne nudi previše razloga za optimizam u tom smislu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari