Uobičajena atmosfera skupštinskog doma, u kome poslanici pozicije zdušno brane predloženi zakon, a opozicija ga jedinstveno napada, nije izostao ni kod usvajanja Zakona o javnim preduzećima, kojim je trebalo da bude učinjen prvi korak ka obećanoj departizaciji.

Ipak, profesionalizacija javnih službi i preduzeća još je daleko od naše prakse, jer će za nekoliko meseci konkursi za fotelje biti raspisani samo za manje od pedesetak javnih preduzeća, dok će kod ostalih, oko 750 čiji su osnivači opštine i gradovi, sve ostati po starom.

Čak ni kod kompanija na koje se zakon odnosi princip nije ispoštovan do kraja, pa se umesto prvobitnog tvrdog stava da niko ko je na partijskog funkciji ne može da konkuriše za direktora u javnom preduzeću, došlo do toga da ipak može, ali stranačku aktivnost mora da zamrzne. Mi laici, doduše, pojma nemamo šta to tačno znači, ali valjda zakonodavac zna.

Kao važan korak predlagač zakona, ministar Mlađan Dinkić naveo je da će odluke i poslovanje javnih preduzeća ubuduće biti transparentno, sa podacima koji se objavljuju na sajtu, ali kako je i do sada postojala obaveza državnih institucija i uprave da to čine, a one nisu, preostaje nam da sačekamo i vidimo hoće li u ovom slučaju biti drugačije. Tek, kao važan argument, slučajno plasiran u toku skupštinske debate na ovu temu, iz Ministarstva finansija je stiglo saopštenje da je Svetska banka dobro ocenila predloženi zakon, tako da mi više ne bi ni trebalo da teramo mak na konac. Ostala je samo sitna „začkoljica“ da je kroz ovaj akt provučena mogućnost osnivanja javnih preduzeća za informisanje, ali to se ne važi, jer su iz Ministarstva odmah objasnili da je to greška nastala prilikom prepisivanja starog zakona. Čudi jedino, što Svetska banka, u svojoj pažljivoj analizi, nije primetila da nešto ne štima.

Domaća javnost, međutim, dobro je uočila da zakon nije ono što je u izborima obećano, a čak i po priznanju samog Dinkića, „ponuđena rešenja trenutno su maksimum, jer ne postoji politički konsenzus u Vladi Srbije da se do kraja ide u departizaciju“.

Ta rečenica u nekoj drugoj zemlji zavredela bi ozbiljnu politikološku analizu, jer je princip departizacije bio šesta tačka koalicionog sporazuma, a i stranački lideri su se na početku ovog mandata, svi do jednog, izjašnjavali u prilog profesionalizacije u javnim preduzećima. Šta je izazvalo zaokret tokom svega nekoliko meseci, zapravo ne bi trebalo ni istraživati. I da ne brinete: nije to nastala pukotina u sadašnjoj koaliciji. Mnogo validniji je utisak da niko od partnera nije ni mislio ozbiljno i da su izjave o profesionalizaciji više bile predizborni marketing i postizborno pridobijanje javnosti. Šteta, lepo je zvučalo…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari