Jedina stvar koja je u ovom trenutku izvesna kada je reč o lokalnim kosovskim izborima najavljenim za 3. novembar jeste da su oni i za Beograd i za Prištinu obaveza koju su obe strane preuzele sklapanjem Briselskog sporazuma.

O detaljima organizacije glasanja, koje će se održati po zakonima samoproglašene kosovske države, još se pregovara. Šta konkretno, teško je reći, jer iz medijskih istrčavanja na obe strane čini se da u to nisu upućeni ni sami pregovarači od premijerskog, takozvanog političkog do tehničkog nivoa. Ili je to samo varka.

Politički najznačajniji momenat najavljenih izbora biće glasanje na severu KiM. Tamošnji Srbi su se proteklih 14 godina opirali „okupaciji“, kako nazivaju protektorat UN koji je početkom 2008. „skliznuo“ u samoproglašenu kosovsku državu, a u nju, ma šta ko pričao, još nisu integrisani ni Srbi južno od Ibra. Dok se Priština sprema da prvi put u petogodišnjoj istoriji svoje jednostrano proglašene države organizuje izbore na celom KiM, zvanični Beograd se bori uglavnom sam sa sobom, jer Ustavni sud ćuti, a opozicija se uglavnom ponaša konstruktivno i korektno – mnogo ne talasa. Problem prave samo kosovski Srbi koji najavljuju bojkot glasanja, jer sve briselske dogovore smatraju neustavnim.

Nesprovođenjem raspisanih lokalnih srpskih izbora na KiM Cvetkovićeva vlada naslednicima je olakšala smenu neposlušnih predsednika srpskih opština južno od Ibra. Državna vlast, koja tvrdi da je jedinstvena, svoje ljude je angažovala i u pripremi famozne zajednice srpskih opština, o kojoj se ni dva i po meseca uoči izbora ne zna ništa konkretno. Jedinstvena srpska lista trenutno je hit tema državne politike, ali ništa manje maglovita od ostalih izbornih nepoznanica, mada Beograd očekuje da izrodi nekog „kosovskog“ Milorada Dodika kao kontratežu „Tačijevim Srbima“. Ako je verovati diplomatskim izvorima, ni ta stvar ne stoji najbolje, jer je kosovski premijer Hašim Tači pre srpskih državnih zvaničnika počeo, i to tajno, da traži svoje nove uticajnije lidere među Srbima i južno i severno od Ibra. I to nije sve. Priča se da bi Beograd, uprkos dosadašnjoj kooperativnosti, mogao da zaradi i izborne „packe“ u Briselu, jer je navodno unapred obećao da neće imati svoje političke i finansijske favorite na lokalnim kosovskim izborima i da će se kloniti od stvaranja konfuzije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari