Kada je letos postalo očigledno da se nećemo tako brzo rešiti epidemije korona virusa, centralne i lokalne vlasti postale su svesne da se njihove kase ne pune dovoljno i da neće biti para za sve što moraju da plate ili što su obećali u napadu širenja optimizma.
Tako je od jula i avgusta krenula velika rasprodaja državne ili gradske imovine po Srbiji, ne bi li se tako popunili budžeti kojima se već videlo dno.
Najočiglednije je to bilo u Beogradu, verovatno zbog atraktivnijih lokacija ili objekata koji su ponuđeni, ali su primer prestonice uveliko sledili i ostali gradovi.
Manija rasprodaje imovine, zemljišta, stanova, zgrada, poslovnog prostora i svega što ima cenu zahvatila je i ostale gradove, pa su primer prestonice sledili i Novi Sad, Kragujevac…
U glavnom gradu već je otišao simbol, zgrada Beograđanke, za manje od 870 evra po kvadratu, pa zgrada na Savskom vencu po ceni od 578 evra za kvadrat, nešto bolju cenu imao je poslovni objekat u Ulici kralja Milutina, 4,1 milion evra za 1.660 kvadrata, a kupci su se našli i za zemljište uz petlju kod Batajnice, parcelu na Novom Beogradu, plac na Dedinju, gde će se graditi luksuzan stambeni kompleks.
Priprema se i prodaja „nacionalnog ponosa“, Sava centra, po treći put u ovoj godini, oglašeni su i novi placevi.
Sve ide po ubrzanoj proceduri, često je samo jedan učesnik u nadmetanju pa mu je početna, niska cena zagarantovana.
Pritom, nema plana, strategije prodaje, tvrde stručnjaci.
Objašnjavaju da Grad kao ni cela Srbija još nemaju završen popis imovine, ne zna se kako i ko donosi odluku da se baš određena nekretnina nađe na oglasu a oni koji prate te procese ukazuju da u tome glavnu reč vode potencijalni kupci.
Oni odlučuju šta će se, kada i po kojoj ceni prodati.
U najmanje dva slučaja, kod udomljavanja Beograđanke i trospratnice u blizini Kliničko-bolničkog centra Srbije, mediji su uočili vezu sa aktuelnim ministrom finansija, kažu da je isti advokat koji je vodio njegove of-šor poslove zastupao kupce u ovim postupcima.
Niko to još nije demantovao.
Ekonomisti upozoravaju da se tokom krize nekretninama treba posebno pažljivo upravljati, jer su cene znatno niže od onih iz prosperitetnih perioda.
Ali, glad za državnim novcem i velika ljubav prema investitorima, jača su od logike poslovanja.
Konačno, za samo godinu i po biće novi izbori, bar tako tvrdi predsednik.
Valja kupiti birače, izgraditi jarbole i spomenike, obezbediti „podršku“ u namirnicama za sigurne glasače.
Treba sunuti koju i svojim medijima, ne mogu na prazno da hvale vlast i da ćute kada imovina svih nas odlazi u bescenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.