Komesar Han je u Beograd doputovao pravo sa regionalnog skupa, u sad već ustaljenom formatu „5 plus 1“ – Srbija, Crna Gora, Makedonija, BiH, Albanija plus Kosovo i javno ponovio istu poruku. A to je da će se posvetiti postizanju saglasnosti članica Unije o otvaranju pregovaračkih poglavlja sa Srbijom. To može da znači sve i – ništa. Konkretno, nema izričite naznake da će Brisel udovoljiti očekivanjima vlasti u Srbiji da do otvaranja dođe krajem godine, kada je na agendi raspisivanje lokalnih i vojvođanskih izbora.


Ipak, teško bi se Hanova poseta mogla okarakterisati kao protokolarni diplomatski događaj, mada je sprovedena u najboljem protokolarnom maniru – od sastanka sa predsednikom Nikolićem, preko susreta sa zaštitnikom Jankovićem, razgovorima sa Pajtićem i Tadićem, do večernjeg zajedničkog nastupa sa premijerom Vučićem. Uručivanje Akcionih planova za poglavlja 23 i 24, inače u trećoj dorađenoj verziji pred kamerama, proteklo je pak bez razrade pitanja „jezera Gazivode“.

Odnosno, bez razrešenja jake Vučićeve izjave date tokom prepodneva „ne dam Gazivode pa nema poglavlja“, o energetski važnom veštačkom jezeru na severu Kosova. Premijer je, u senci Hanovog boravka u Srbiji, ovom izjavom uspeo da održi medijski fokus na sopstvenoj odbrani srpskih interesa, ma kako kontekst te odbrane bio nedorečen. I ma kako bilo nejasno otkud sada Gazivode u prvom planu, kao što je medijski dominirala priča o Trepči, upravo u vreme kada se radili na nečemu sasvim drugom – sporazumu o pravosuđu sa Prištinom.

S druge strane, Nikolić i njegov kabinet nimalo nisu bili nedorečeni. Saopšteno je da je predsednik upozorio na opasnost stvaranja Velike Albanije i da je istakao da je priznavanje nezavisnosti Kosova neprihvatljivo.

Nezvanično je našem listu rečeno iz kabineta i da Han nije zamerio Nikoliću na tome što je prvi put u istoriji poveo vojnike na paradu u Moskvu. Ključna rečenica ipak je možda u Nikolićevoj uverenosti „da možemo da postignemo kompromis sa prištinskim institucijama i da na njih prenesemo veliki deo nadležnosti“.

S tim u vezi je i najoptimističnije što je komesar Han imao da poruči – ako dođe do napretka u dijalogu Beograda i Prištine,nije neverovatno da se poglavlja otvore ove godine. To „nije neverovatno“ daje veliki zamah evroskeptičnim zaključcima da Han ne samo da nije doneo datum otvaranja, nego ni formulaciju „moguće je“. Sve je izvesnije dakle da će, ukoliko se lokalni i vojvođanski izbori raspišu krajem godine, deo opozicije moći da računa na jak argument u kampanji – zastoj u evrointegracija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari