Visoki napon 1

Kosovo je 14. decembra, kako je i najavio tamošnji operater KOSTT, postalo nezavisna celina u sklopu Evropske energetske mreže. Vladina Kancelarija za Kosovo i Metohiju je najave medija da će se to dogoditi prvobitno nazvala kampanjom dezinformacija, te apelovala da „ne treba podlegati politički motivisanim spinovima koji imaju za cilj da među građane na KiM unesu nesigurnost“.

Međutim, 14. decembra direktor kancelarije za KiM Petar Petković je za predaju energetskog sistema na Kosovu optužio Demokratsku stranku, poručivši da je „u vreme vlasti DS-a upravljanje nad energetskim sistemom na KiM predato UNMIK-u, a potom i prištinskim institucijama“.

– Srbija danas ništa nije predala, a oni koji govore o predaji polaze od sebe, jer su ostavili katastrofalno stanje po pitanju energetike još od 2001 – rekao je Petković novinarima u Palati Srbija.

Portal Radija Slobodna Evropa dan kasnije je objavio da je Srbija obustavila prenos 500 megavata električne energije koju je Kosovo uvozilo.

Član Odbora KOSTT-a Nebih Zarići za RSE je rekao da su megavati koje je Srbija blokirala, nadoknađeni sporazumom između Kosova i Severne Makedonije o snabdevanju električnom energijom.

Predsednik Vučić se šesnaestog decembra sastao sa predstavnicima kosovskih Srba.

Pomenuta kancelarija saopštila je da su na sastanku doneti zaključci „o zajedničkom delovanju na očuvanju svih vitalnih nacionalnih interesa na Kosovu i Metohiji i najvažnijih interesa Republike Srbije“.

– O svim konkretnim zaključcima javnost će biti obaveštena u naredna 72 sata, nakon dodatnih konsultacija sa svim predstavnicima srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, kao i relevantnim predstavnicima međunarodne zajednice – saopštila je Kancelarija za KiM.

Dodatne konsultacije, izgleda, još uvek traju, jer ni posle 144 časova javnost o zaključcima ne zna ama baš ništa.

Srbi na na severu Kosova zbog aktuelne situacije potpuno su zbunjeni, jer im ni Beograd niti Priština još uvek nisu objasnili šta preuzimanje snabdevanja strujom od strane KOSTT-a konkretno znači za njih: da li će i od koga dobijati račune za struju i da li će već utrošenu električnu energiju morati da plate retroaktivno, jer prema svedočenju novinara sa severa, veliki broj ljudi na tom području nije plaćao struju.

Aktuelna situacija rezultat je parafa koji su predstavnici Srbije stavili na dokument 2013. godine, kojim je predviđeno da kosovski operater bude priznat za celu teritoriju Kosova.

Zvanični Beograd ćuti, a Srbi na severu strepe napeti i zabrinuti zbog visokog napona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari