Ovdašnja javnost i dalje nema kompletne informacije o tome šta je sve savetovao bivši britanski premijer Toni Bler ministre Vlade Srbije tokom nedavne posete, ali je jedna institucija britanskog političkog sistema zaživela u našoj zemlji. U subotu smo, naime, dobili vladu u senci, koju je, kako i dolikuje, formirao Bojan Pajtić, lider najjače opozicione Demokratske stranke. Predstavljajući vladu u senci na sednici Glavnog odbora DS, Pajtić je naveo da je njen zadatak da ponudi drugačija rešenja u odnosu na ona koja nudi aktuelna vlast.
SNS je promptno odgovorila, „čestitajući“ na formiranju vlade u senci, koja će, cene oni, biti najdugovečnija u savremenoj političkoj istoriji. „Njen premijer Bojan Pajtić očigledno sve voli duplo – duplo da krade, duple državne funkcije i duplo da bude premijer. Ali, jedno je sigurno, da će na funkciji premijera vlade u senci najduže ostati“, saopšteno je iz SNS. SPS je ocenila je da je formiranje vlade u senci DS jedan u nizu marketinških poteza sa namerom da se pažnja javnosti skrene sa reformskog kursa i uspeha koje Vlada Srbije postiže.
Od ponovnog uvođenja višestranačja u Srbiji, opozicija je više puta najavljivala vladu u senci, ali nijedna nije zaživela u praksi. Samo je Demokratska stranka Srbije, posle izbacivanja iz koalicije DOS, sredinom 2002. godine formirala vladu u senci. Predvodio je Dragan Maršićanin, a i tada je bila malo čudna politička situacija u Srbiji, jer je zvanično opoziciona DSS bila istovremeno i delimično vladajuća, jer je njen lider Vojislav Koštunica bio predsednik SR Jugoslavije. Maršićaninova vlada u senci se nije preterano isticala, ali je DSS ipak formirala vladu nakon izbora 2004. godine.
Da li će vlada u senci pomoći opoziciji i DS? Srbiji je sigurnu potrebna aktivnija i organizovanija opozicija, ali ona koja bi ponudila pravu alternativu aktuelnoj vlasti, a ne „reciklirane“ kadrove koje godinama gledamo na raznim funkcijama. Pajtić je u svojoj vladi u senci imenovao nekoliko novih i zanimljivih imena. Da li je to dovoljno, kada istovremeno DS „luta“ i sudeći po izjavama nekih njihovih funkcionera, ne zna da li bi levo, desno il u centar?
Dobro je što je Srbija dobila vladu u senci, ali „presađivanje“ projekata, iskustva i institucija iz razvijenih demokratija, kao što je Britanija, ne može puno da nam pomogne. Što bi rekao Nikola Pašić, kakvi smo mi Englezi, takva nam je i vlada u senci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.