Vladina "nezavisna" tela 1

Dosadašnja praksa Vlade Srbije prema nezavisnim institucijama bila je da ih jednostavno – ignoriše.

Umesto da postupa po nalozima i preporukama nezavisnih regulatornih tela, vlast u Srbiji ne samo da se oglušuje o njihove izveštaje, već izvrće činjenice kako bi aktere afera iz tih izveštaja predstavila kao žrtve medijske hajke, a one koji ukazuju na kršenje zakona, kao lažove, zlikovce, politikante, ubice. Setimo se samo jednog od primera – bivši zaštitnik građana Saša Janković je mesecima bio na udaru tabloida nakon što je u svojim izveštajima analizirao slučajeve „Helikopter“ i „Paradu ponosa“, gde je pretučen Andrej Vučić, premijerov brat, kao i brat gradonačelnika Siniše Malog.

Na poslednja tri godišnja izveštaja Zaštitnika građana Skupština nije ni reagovala, čime je prekršila sopstveni poslovnik. U protekle dve godine, u skupštinskim fiokama su i izveštaji Poverenika za informacije od javnog značaja.

Umesto da razmatra izveštaje i promeni negativnu praksu shodno nalozima regulatornih tela, vlast ih najčešće vidi kao oponente, ne birajući sredstva kojima će sa njima da se obračuna, najčešće podmetanjem afera kojima se režimski tabloidi meseci kasnije naslađuju.

Odnos Vlade Srbije prema antikorupcijskim telima, koje je sama osnovala, jasno pokazuje koliko je ozbiljna u borbi protiv korupcije. Agencija za borbu protiv korupcije radi u krnjem sastavu, jer joj nedostaju tri člana, a u nepotpunom sastavu je i Savet za borbu protiv korupcije. Nedostaju mu četiri člana kako bi moglo da funkcioniše, a izveštaji koje je davno poslala bivša predsednica Saveta, pokojna Verica Barać, nalaze se, pretpostavljate, u fiokama tužilaštva i sudstva.

Ipak, Vlada Srbije je rešila da prekine sa dosadašnjom praksom ignorisanja i napada na predstavnike nezavisnih tela. Ne, neće naprasno reagovati na njihov rad i otvoriti te silne fioke. Umesto toga, na čelne funkcije ubaciće svoje ljude. Tako će budući zaštitnik građana Zoran Pašalić, koga je predložila i zdušno podržala vladajuća stranka, kontrolisati rad državnih institucija i ukazivati na nepravilnosti i kršenje zakona. Biće interesantno posmatrati taj proces.

Vrhunac licemerja SNS nije čak ni u tom potezu, već onom koji je pre par dana objavljen u Službenom glasniku. Vlada je imenovala dva nova člana Saveta za borbu protiv korupcije, bez znanja postojećih članova, oglušujući se na njihove dugogodišnje predloge. Infiltriranje svojih kandidata u nezavisna regulatorna tela očigledno je nova politika vlade, kojom će ućutkati i ono malo glasova razuma koji su se proteklih godina mogli čuti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari