Izjava ministra policije Nebojše Stefanovića u Dnevniku RTS od 8. januara da će „jedna novinarka, koja je novinarka još iz vremena Slobodana Miloševića“, kazati da je „navodno praćena“ i da će se to desiti u narednih nekoliko dana, kao i da bi „predstavnik jednog neimenovanog novinarskog udruženja to trebalo da obelodani“, izazvala je brojna reagovanja u javnosti. Pre svega od predstavnika Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS). Predsednik tog udruženja Vukašin Obradović je najavio krivičnu prijavu protiv ministra da bi se utvrdilo kako je došao do saznanja da će objaviti navode da je policija pratila novinarku S. V. bez odgovarajućeg sudskog naloga. Obradović pita i kako ministar zna da je reč o neosnovanim prijavama i navodima, ako tužilaštvo tek o tome treba da odlučuje?

Naravno, odmah je usledio i odgovor iz MUP-a, koji je demantovao da je novinarka praćena i objasnio da je informacija o podnošenju krivične prijave protiv ministra stigla od „jednog novinara“. Istovremeno, i ministar policije je saopštio da je dao izjavu „nadležnom državnom organu“ koji uz saradnju sa tužilaštvom vodi istragu, pošto to ne radi policija. U ovom slučaju nije jasno kom je to državnom organu ministar dao izjavu, a da nisu policija i tužilaštvo.

Ovo zamešateljstvo je samo još jedan pokazatelj da institucije u Srbiji služe da zadovolje formu i to bez ikakve suštine. Svako malo državni zvaničnici iznose podatke iz istraga u javnost i komentarišu da li je neko prošao poligraf ili nije. Setimo se samo da je čak i premijer nedavno išao na poligraf, koji nema nikakvu dokaznu vrednost u krivičnim postupcima pred sudom. Ali narod poligraf i dalje doživljava kao nešto tajanstveno, pa što da ne. Bitno da je prošao.

Vlastima se očito ne sviđa novinarsko istrajavanje na protestima na kojima se zahteva smena ministra odbrane zbog seksističke izjave, ali i prozivanje vlasti da nisu ništa učinile na poboljšanju novinarskog položaja. Doduše, neki novinari su najviše krivi za totalnu devastaciju profesije, upravo zbog tog poslušničkog odnosa prema svim vlastima i do i od 2000. Naročito novinari državnih medija, koji su se više bavili propagandom nego novinarstvom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari