Prekinuta sednica skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju na kojoj je trebalo da se razmotri tromesečni izveštaj Vlade o situaciji na severu KiM pokazala je da će problem na severu Kosova biti jedna od ključnih tema u predizbornoj kampanji . Pokazala je, takođe, veliki jaz između Beograda i Srba na severu Kosova, ali i lošu koordinaciju izvršne i zakonodavne vlasti.

Sednica Odbora koju je na predlog SRS prekinuo radikal Ljubomir Kragović, predsednik tog tela, potvrdila je da se zbog stranačkih podela, važne odluke teško mogu donositi na resornim odborima, uprkos intenciji parlamenta da odlučivanje i raspravu „spusti“ na nivoe odbora.

Danima je, naime, najavljivano da je održavanje ove sednice od presudnog značaja zbog povratka opozicije u parlament i zbog utvrđivanja daljih koraka ka rešavanju problema na severu KiM. Zadatak Odbora bio je da donese zaključke sa kojima bi se išlo na plenarnu raspravu, ali se od predloga zaključka nije dalje stiglo. Predložen je nemušt zaključak da se od predsednice parlamenta zahteva da ona od Vlade zatraži dostavljanje nekog akta na osnovu kojeg će biti zakazana sednica Skupštine, na kojoj će se raspravljati o vladinom izveštaju o KiM i gde će se usvojiti taj novi akt, koji bi bio obavezujući za Vladu. Niko od članova Odbora nije predložio ko bi trebalo da napiše novi dokument, niti šta bi on trebalo da sadrži.

Danima proklamovana briga o Srbima na severu KiM na ovoj sednici Odbora tako se svela na to ko će na račun ove priče osvojiti više glasova na predstojećim izborima. Stoga i ne čudi reakcija Dragiše Đokovića, poslanika DS sa Kosova, koji kaže da se „javnost u Beogradu više uzbudi zbog odsečenih šapa keruše Mile nego zbog ubistva Srbina sa Kosova, Miška Komatine“. Đoković poručuje i „oj kukavno srpstvo ugašeno“.

Ne može se, ipak, reći da na Odboru nije postignuto nikakvo jedinstvo. Poslanici vlasti i opozicije osudili su predstavnike Vlade – Borislava Stefanovića, glavnog pregovarača i ministra za KiM Gorana Bogdanovića – zato što već osmi put ignorišu Odbor. Kao dokaz javnosti je ponuđen i pisani dokaz poslednjeg poziva, zaveden na pisarnici vlade 28. oktobra. Teško je stoga poverovati u tvrdnje Stefanovića i Bogdanovića da na sednicu nisu došli, jer do njih nije stigao nikakav poziv. Da su samo pratili medije, znali bi da je predsednica parlamenta još protekle nedelje najavila sednicu Odbora za KiM kao glavni preduslov održavanja plenarne sednice, na kojoj je njihovo prisustvo obavezno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari