Vojska i nada 1

Uskršnje obećanje premijera Srbije Aleksandra Vučića da će pripadnicima Vojske Srbije ove godine biti povećane plate razvejano je već na drugi dan praznika.

Reagujući na premijerove reči, predstavnici Vojnog sindikata podsetili su da su povišicu nedavno zvanično zatražili od Vlade Srbije, ali da ih je Ministarstvo finansija jednako zvanično odbilo.

O tome premijer nije govorio, kao što je izbegao i da se na bilo koji način direktnije obaveže na datum kada bi navodne povišice trebalo da uslede, a još manje da govori o njihovom iznosu. Uopšteno obećanje o višim platama do kraja ove godine bilo je dovoljno da se postigne cilj – da se vojnici obraduju i ulije im se nada da će ako budu podržavali premijera imati šansu da u budućnosti počnu da primaju veće zarade. Pošto nada umire poslednja, time je možda ostvaren i drugi, hitniji cilj, da se vojnici odvrate od namere da podrže Vojni sindikat Srbije koji zbog teške materijalne situacije u vojsci od novembra periodično protestuje.

Hitnosti ne bi bilo da Vojni sindikat nije podržao studentske proteste, znatno ozbiljnije i bolnije za vlast, koji bi u slučaju da im se masovno priključe pripadnici vojske i policije (čiji sindikalci takođe protestuju), a onda i druge nezadovoljne grupe, mogli da od školskih šetnji prerastu u znatno veći građanski bunt, kadar da svoje ciljeve i ostvari. Zato vlast pred sobom ima ključni zadatak da spreči efekat grudve snega koja kako se kreće tako narasta do tačke kada se više ne može ni kontrolisati ni zaustaviti.

Vojska i policija su tu od naročite važnosti kao jedini mehanizmi sile koje država može staviti u funkciju obuzdavanja građanskih protesta ako oni dosegnu meru ili poprime oblik koji vlada više ne bude htela da trpi. Premijer zna koliko je to bitno, a takođe zna i koliko baš u ovim krugovima slabo stoji.

Javna je tajna da u vojnim redovima tinja nezadovoljstvo ophođenjem države prema onima čiji je posao da nas sve brane sopstvenim životima. Nezadovoljstvo smanjenim, nedostojnim platama. Nezadovoljstvo dnevnicama od 150 dinara, nedovoljnim za sendvič i jogurt. Nezadovoljstvo „štednjom“ na njihovim čizmama, uniformama, alatima. Nezadovoljstvo starešinama koji odbijaju trebovanja preko svake mere jer je strah od komandanta jači od odgovornosti prema vojnicima. Nezadovoljstvo ljudima koji vode vojsku, a koji često veze s vojskom nemaju.

Nije vojska u ovome usamljena. Ali za svaku vlast nezadovoljstvo u kasarnama je kanda ozbiljnija stvar od nezadovoljstva u školama, bolnicama, vrtićima, muzejima. Otud i nužnost lepog obećanja u rizičnom trenutku. Jer, kako rekosmo, nada umire poslednja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari