Desetine građana Srbije „zarobljeno“ je na aerodromima širom sveta – od zapadne Evrope do Azije, jer je korona virus „prizemljio“ avione.
Mnogi od putnika upućuju apele za pomoć , uglavnom putem društvenih mreža.
U takvim okolnostima, koje sve više podsećaju na antiutopijske romane Hakslija i Orvela, blagi optimizam bude reči šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da će Vlada nastaviti da šalje avione „tamo gde je to moguće“ za prevoz srpskih državljana. Ipak, logično je zapitati šta čeka one do kojih „spasonosne“ letelice neće stići.
Sudeći prema svedočenjima pojedinih građana koji žive u inostranstvu, diplomatsko-konzularna predstavništva Srbije do sada su se dobro pokazala u pomoći našim sunarodnicima, a situaciju je olakšalo i pokretanje internet portal „Tačka povratka“, na kojem se nalazi formular za građane koji imaju problem da se vrate u matičnu državu.
S druge strane, ono što je otežavajuća okolnost jeste činjenica da nacionalni avio-prevoznik, „Er Srbija“, samo delimično zavređuje epitet „nacionalni“.
Kao što je dobro poznato, 49 odsto „Er Srbije“ u vlasništvu je kompanije Etihad, iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, a beogradski aerodrom „Nikola Tesla“ obustavio je sve komercijalne letove zbog pandemije. Stoga, srpske vlasti ne mogu samostalno, odnosno bez konsultacija sa partnerima iz UAE, da odlučuju o slanju aviona „Er Srbije“.
Jedno od rešenja za „zatočene“ na aerodromima je transport državnim avionima, ali poznavaoci diplomatskih (ne)prilika tvrde da je uglavnom reč o manjim letelicama, za koje je upitno da li bi, uopšte, mogle da stignu do dalekih destinacija, poput Tajlanda.
Kvarovi na „falkonu 50“, proizvedenom 1981, često su se događali u prethodnih nekoliko godina, o čemu je svedočio i sam ministar Dačić, koji je bivao prinuđen da umesto u Beograd „sleti“ u Atinu, ili da kasni na susrete sa stranim zvaničnicima u državama poput Kipra čekajući „nabavku novog dela za avion“.
Najpoznatiji „slučaj“ sa tom letelicom desio se u aprilu 2015, kada su tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić i njegovi saradnici zbog kvara na motoru prilikom leta za Vatikan bili prinuđeni da se „s pola puta“ vrate u Beograd. Tako je propao susret Nikolića sa papom.
Uprkos svemu, nadajmo se da „zatočeni“ putnici iz Srbije neće ponoviti sudbinu glavnog junaka filma „Terminal“, Viktora Navorskog, u tumačenju Toma Henksa (holivudskog super-stara koji se bori sa korona virusom).
Navorski je zbog „više sile“ proveo 18 godina na aerodromu „Kenedi“ u Njujorku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.