Pitanje koje ovih dana visi u vazduhu – da li će radna grupa koja ispituje sporne privatizacije udariti i na sam vrh mreža koje su od Srbije napravila korumpiranu državu, zapravo je dilema da li će se u toj borbi ići do kraja ili će uslediti partijski kompromisi.

Očekivanja su, istina je, podgrejana i nakon što je zbog malverzacija sa regresiranim đubrivom iz pančevačke Azotare usledilo hapšenje bivšeg ministra, a još više kada se na listi našao i vlasnik Ces mekona, za koga se vezuje niz sumnjivih konsultantskih usluga u još sumnjivijim privatizacijama, iza kojih su ostale prazne fabričke hale i armija nezaposlenih.

Jasno je da razlog hapšenja predstavlja samo vrh ledenog brega, jer je po tom modelu poslovao veliki broj javnih preduzeća. Sada se spekuliše hoće li istraga doći do Srbijagasa, koji je vlasnik Azotare, da li će se otvoriti i pitanje prodaje pšenice koja u priču uvlači Viktorija grupu i poslove Milije Babovića, ali i Invej Predraga Rankovića Peconija. Pitanje je i da li će pod lupom biti slučaj paraćinske Staklare, takođe firme Srbijagasa, koji je najpre uložio 90 miliona evra, a potom je prodao za 25, i to opet bugarskom investitoru povezanom sa prethodnim vlasnikom. Pitanje je i da li će biti obuhvaćeni posrednici ne samo u trgovini sa ruskim partnerom, nego i između Srbijagasa i njegovih sopstvenih firmi. To, naravno, na tapet stavlja i direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića, inače potpredsednika vladajućeg SPS-a, dok uloga Ces mekona i Zvonimira Nikezića uvlači niz značajnih imena, među kojima su bivši premijer Mirko Cvetković, ministri iz prethodne vlade, državni sekretari, direktori drugih velikih javnih i privatnih preduzeća, pravosuđe…

Jedno od najčešćih pitanja jeste da li će nekoga od karika u ovom ili drugim lancima istraga da zaobiđe, kako zbog njihove partijske pripadnosti ne bi bila ugrožena vladajuća koalicija? Nekako se čini da neće, a nadu daje to što je, u senci ovih krupnih slučajeva, ostalo hapšenje Milisava Čutovića zbog spornih stanova u Beogradu. To bi delovalo kao jedan od brojnih slučajeva prevare u poslu sa nekretninama, da Čutović nije bio jedan od moćnih ljudi. Njegov „biznis“ sa izgradnjom u Banji Vrnjci takođe je postao predmet interesovanja policije, iako je u tom kompleksu priređivao hepeninge za brojne zvaničnike i funkcionere, pa je ugostio i sadašnjeg predsednika Tomislava Nikolića. Zasad, ipak, deluje da neće biti nedodirljivih, ma u kojoj partiji da se nalaze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari