Nakon skoro godinu i po dana ispunjenih kritikama domaće i međunarodne stručne javnosti, Tužilaštvo za ratne zločine bi ove nedelje konačno trebalo da dobije novog šefa.
Da bi se to i desilo potrebno je da 126 poslanika Narodne skupštine podigne ruku za jednog od dva kandidata koje im je predočila Vlada Srbije.
Poslanici će da „biraju“ između dosadašnjeg rukovodioca tužilaštva Milana Petrovića i zamenice tužioca Snežane Stanojković. Kako je preplitanje izvršne i zakonodavne grane vlasti zabranjeno Ustavom, poslanici će se u izboru između njih dvoje voditi isključivo njihovim profesionalnim biografijama i planovima za razvoj Tužilaštva za ratne zločine koje su predali kada su konkurisali za ovu poziciju.
U svom programu Milan Petrović, koji je rukovodio tužilaštvom od penzionisanja Vladimira Vukčevića, kao preduslov efikasnijeg rada naglašava potrebu za popunjavanjem kadrova u tužilaštvu. Takođe, Petrović, koji pozitivno ocenjuje saradnju sa Hagom i tužilaštvima u regionu, apostrofira potrebu da se ta saradnja produbi. Značajno mesto u njegovom planu zauzima i stav da je nužno obezbediti pomoć oštećenima i svedocima.
S druge strane, program zamenice tužioca za ratne zločine Snežana Stanojković znatno je više nacionalno obojen. Saradnja sa zemljama u regionu po njenom mišljenju nije dala odgovarajuće rezultate, najpre kada je reč o procesuiranju zločina nad Srbima, i stoga predlaže njenu redefiniciju. Ona najavljuje procesuiranje zločina počinjenim nad Srbima, a ako je potrebno, i suđenja u odsustvu. Takođe, i ona spominje potrebu materijalnog i kadrovskog ojačavanja tužilaštva.
Sam Vladimir Vukčević, koji je bio nadređen i jednom i drugom kandidatu, nema preveliko mišljenje o svom nasledniku. On je nedavno na jednom skupu istakao da ni Petrović ni Stanojkovićeva nemaju kapacitet da kvalitetno obavljaju poziciju tužioca za ratne zločine.
Sam Vukčević je morao da se brani od optužbi da radi za Natašu Kandić, ali i kritika da namerno izbegava da diže optužnice protiv najviših vojnih i policijskih zvaničnika. Jednom mu je i predsednik države toplo savetovao da „pazi gde kopa po Srbiji“. I zato poslanici moraju vrlo pažljivo da „biraju“. U ovoj vrućoj stolici bi morao da sedi neko ko je imun na pritiske, odakle god oni dolazili.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.